W lochach Muzeum spocznie kapsuła czasu

11 listopada, w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w lochach Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie spocznie kapsuła czasu. – Na skrzyni pamięci będą umieszczone dwie daty, 2018 i 2094, które w sposób symboliczny, zwiążą narodową historię z krasnostawską – mówi Leszek Janeczek, inicjator powstania kapsuły. Organizatorzy akcji czekają na propozycję, co można złożyć w skrzyni, której ponowne otwarcie zaplanowano w 700-lecie powstania Krasnegostawu.

– Pomysłowi przyświeca idea pozostawienia potomnym różnorodnego obrazu nas samych, naszego miasta, tej rzeczywistości, w której żyjemy – mówi Nowemu Tygodniowi dr Leszek Janeczek. Jakiś czas temu Janeczek wpadł na pomysł nietypowego uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – utworzenia kapsuły czasu, której ponowne otwarcie może się odbyć w 2094 r., w 700-lecie Krasnegostawu.

– Na skrzyni pamięci będą umieszczone dwie daty, 2018 i 2094, które w sposób symboliczny zwiążą narodową historię z krasnostawską. Widnieć będzie także herb Krasnegostawu. Kapsułę wykonała już Cukrownia Krasnystaw – mówi Janeczek. – W kapsule mogą zostać schowane zdjęcia, listy, dyplomy, świadectwa, akty urzędowe być może interesujące dla przyszłości, refleksje, pytania o przyszły Krasnystaw, o Polskę, a nawet, nagrane wspomnienia na nośnikach cyfrowych, może kiedyś będą je umieli odtworzyć – dodaje.

Janeczek zauważa, że nie wiemy, co czas z tymi wszystkimi przedmiotami zrobi, nie wiemy jak potoczy się przyszłość, co będzie istotne, jakie będą losy naszych dzieci i wnuków. – Dobrze byłoby, gdyby różne instytucje działające w naszym mieście zechciały mieć swój udział w tej akcji. Zastanówmy się też, co chcemy, aby ujrzało światło dziennie długo po nas – mówi.

Kapsuła pamięci zostanie uroczyście zdeponowana w lochach Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie jako kulminacja krasnostawskich obchodów odzyskania niepodległości, 11 listopada. – Tam będzie umieszczona na widoku publicznym, jako eksponat jedyny w swoim rodzaju, z każdym rokiem nabierający swojej historycznej wartości – podkreśla doktor. Jako pierwsze depozyt do kapsuły czasu przekazało Czasopismo Artystyczne Nestor. To wszystkie dotychczas wydane numery gazety. kg