W miesiąc powstanie chodnik do stacji

Do tej pory szło jak po grudzie, ale sama realizacja inwestycji ma przebiegać w ekspresowym tempie. Mowa o budowie chodnika, który połączy osiedle Czuby z przystankiem PKP Lublin-Zachód. Choć zgodnie z aneksem do umowy wykonawca ma na jego oddanie czas do końca lipca br., zapowiada, że prace zakończy już na początku czerwca.


Pociągi na przystanku Lublin-Zachód na Czubach zatrzymują się już od ponad roku. Dotarcie do nich nie jest jednak takie łatwe. Najkrótsze dojście od ulicy Szafirowej prowadzi gruntową ścieżką, po stromym ziemnym nasypie, który w czasie opadów zmienia się w ślizgawkę z błota. Drugie, od strony ul. Granitowej jest o wiele dłuższe i też częściowo nieutwardzone.

Latem ubiegłego roku miasto ogłosiło i rozstrzygnęło przetarg na zaprojektowanie i wykonanie chodnika łączącego ulicę Szafirową ze stacją. Zwycięska firma miała to zrobić za niespełna 200 tysięcy złotych i wykonać zadanie do 4 grudnia 2020 r. Pojawił się jednak problemy i roboty nie ruszyły, aż do teraz. Dlaczego?

– Inwestycja przewidziana w sąsiedztwie działki kolejowej wymagała przede wszystkim uzyskania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych związanych z lokalizacją budowy właśnie w takiej okolicy. To skomplikowało procedurę ustalania dokumentacji projektowej, a przede wszystkim pozyskania niezbędnych decyzji administracyjnych – wyjaśnia Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju. – Po otrzymaniu przez Zarząd Dróg i Mostów pozwolenia na budowę oraz zgłoszeniu inwestycji do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wykonawca niezwłocznie rozpoczął roboty drogowe.

Chodnik będzie miał długość ok. 150 m i szerokość 2 m. Będzie ułożony z kostki betonowej. W miejscach, gdzie pochylenie terenu przekracza 6%, przewidziano schody oraz pochylnie wraz z poręczami. Nowa infrastruktura będzie przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, a chodnik na całej długości będzie oświetlony. Z

godnie z aneksem do umowy wykonawca na zakończenie zadania ma czas do 31 lipca, ale zapowiada, że piesi będą mogli korzystać z chodnika już na początku czerwca. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here