Na wakacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo

Za nami połowa wakacji. Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że chętnie odpoczywamy nad wodą. Pamiętajmy jednak, że jezioro, czy rzeka to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także szereg zagrożeń. Tu liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Policja przypomina o podstawowych zasadach, które pomogą sprawić, że wakacje będą bezpieczne.

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w rejonach zbiorników wodnych:
1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Dzikie kąpieliska zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
4. Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
5. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
6. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
7. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
9. Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
10. Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm;
11. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
12. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
13. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
14. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
15. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
16. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
17. Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
– Pamiętajmy, że wakacje to okres wypoczynku, ale i również czas większej aktywności złodziei. Pozostawione bez nadzoru na plaży, w sklepie – barze czy też przed domkiem letniskowym lub namiotem telefony komórkowe, torebki, portfele, dokumenty, odzież i sprzęt RTV najczęściej padają łupem złodziei – przestrzega Bożena Szymańska z KPP we Włodawie. – Podczas upałów zwracajmy uwagę na osoby przebywające w miejscach publicznych w szczególności dzieci, osoby starsze czy też znajdujące się w stanie nietrzeźwości. Pamiętajmy o ochronie głowy, oczu oraz właściwym nawodnieniu organizmu. Warunki pogodowe mogą bowiem być przyczyną zasłabnięć, omdleń, udarów słonecznych, a nawet śmierci. W przypadku stwierdzenia zagrożenia życia należy niezwłocznie wezwać służby ratownicze. Przypominamy też o konieczności reagowania na zamknięte w rozgrzanych pojazdach dzieci czy zwierzęta – a także konieczności reagowania w uzasadnionych przypadkach poprzez np. wybicie szyby oraz wezwanie patrolu Policji – apeluje Szymańska. (b)