Wakacje w banku

Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie po raz dwunasty otwiera swoje podwoje dla najmłodszych.
Jeszcze tylko do 15 lipca w godzinach 8.00-14.00 dzieci mogą bezpłatnie zwiedzić placówkę i wziąć udział w warsztatach. Na zajęciach dowiedzą się: co to jest nominał banknotu i ile razy pojawia się na jego obu stronach, jakie zabezpieczenia przed fałszowaniem widoczne są gołym okiem, a jakie dopiero pod lupą. Staną się ekspertami i nauczą się „czytać” banknoty, czyli odkrywać, a następnie opowiadać historie na nich zapisane. Pracownicy NBP przygotowali dla nich konkursy z nagrodami, zagadki, układanie puzzli i rozwiązywanie łamigłówek. – W tym roku pokazujemy banknoty kolekcjonerskie i te, które mamy obecnie w obiegu – mówi Marek Momot, pracownik NBP. – Na takich zajęciach dzieci są bardzo aktywne, czasem słychać je od piwnicy aż po sam strop. Najbardziej podoba im się odkrywanie tajemnic, które są zapisane na banknotach. Chłoną wiedzę bardzo szybko i myślę, że po takiej wycieczce dzielą się nią z rodzicami i rodzeństwem.

Na wycieczce w NBP towarzyszyliśmy dzieciom ze świetlicy św. Antoniego Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, które zwiedzały bank w ramach półkolonii. Maluchy z wypiekami na twarzach śledziły znaki wodne widoczne pod światło i reakcję banknotu na ultrafiolet. Bardzo chętnie sprawdzały, czy „ich” banknot na pewno jest prawdziwy. – Mnie się najbardziej podobało tutaj, w tym pokoju, bo były pieniążki i maszynki, gdzie one świeciły – mówi dziewięcioletni Krzysio. W zajęciach uczestniczyło 28 maluchów. – To są podopieczni naszej świetlicy, z którymi staramy się chodzić w różne miejsca. Chcemy, żeby nasze dzieci doświadczały czegoś nowego – mówi Agnieszka Woś, opiekunka grupy. Uczestnictwo w „Lecie z NBP” jest bezpłatne, ale wymagane jest wcześniejsze uzgodnienie telefoniczne lub mailowe terminu wizyty. Zgłoszenia przyjmują: Marek Momot tel. 22 10 81 620; marek.momot@nbp.pl oraz Ewa Waszkiewicz tel. 22 10 81 652; ewa.waszkiewicz@nbp.pl.
Chrzest Polski na środkach płatniczych i medalach
Dla wszystkich mieszkańców Lublina NPB razem z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym Oddział w Lublinie przygotował wystawę pieniędzy, które do niedawna były w powszechnym obiegu. – Warto przypomnieć sobie, jak wielkimi nominałami płaciliśmy – zachęca Marek Momot. W centrali banku przy ul. Chopina obejrzeć można banknoty o nominałach: 10 tysięcy, 200 tysięcy czy dwumilionowych! Ponadto eksponowane są również monety z lat sześćdziesiątych, upamiętniające Tysiąclecie Państwa Polskiego oraz medale wybite z tej okazji w Polsce i poza jej granicami. Zwiedzanie indywidualne odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14. 00. Wstęp jest bezpłatny. Warto przypomnieć że NBP jest centralnym bankiem naszego państwa. Odpowiada za politykę pieniężną, stabilność cen i ma wyłączne prawo emisji pieniądza. Nie prowadzi rachunków bankowych obywateli, nie przyjmuje od nich lokat i nie udziela kredytów.
(EM. K.)