Wakacyjna lekcja historii

Prezes Zbigniew Furman (pierwszy z lewej) z uczestnikami turnieju

To był niezwykły wakacyjny piłkarski turniej – na Orliku przy Szkole Podstawowej Nr 52 na Felinie dzieci i młodzież spotkały się, by uczcić pamięć powstańców warszawskich i mieszkańców stolicy pomordowanych przez hitlerowców. Inicjatorem niecodziennych zawodów, które odbyły się w czwartek, 1 sierpnia, był Zbigniew Furman, prezes Ogniska TKKF Omega, od ponad 35 lat przekazujący najmłodszym nie tylko miłość do futbolu, ale także i ojczyzny.


Zanim młodzi piłkarze przystąpili do rywalizacji o 17:00, w godzinie „W”, gdy zawyły syreny, zamarli w bezruchu i uczcili pamięć bohaterów sprzed 75 lat.

– W wielkiej ciszy i z wielką pokorą pochyliliśmy czoła, oddając cześć i chwałę powstańcom. Po chwili przypomniałem moi młodzi przyjaciele, dowiedzieli się, co tak naprawdę wydarzyło się 1 sierpnia 1944 roku i co działo się przez 63 dni powstańczego zrywu. Przez wiele lat historia była zakłamywana, dopiero w wolnej Polsce możemy mówić i oddawać hołd tym wielkim Polakom – mówi Zbigniew Furman. – Pamiętajmy, że patriotyzm to szacunek dla dzieci, narodu, dla prawdziwej historii – dodaje prezes Omegi.

Najpierw mecz rozegrała młodzież ze szkół średnich. KS Szafirek w składzie: Krzysztof Zarzycki, Mateusz Kuszpa, Patryk Szrzyński, Kacper Tokarski, Wiktor Harasimiuk i Piotr Krysa pokonał 8:5 ekipę Omega Przyjaciele, w której występowali: Bartek Gajo, Bartosz Grabowiec, Patryk Błaszczak, Adrian Głowacki, Andrzej Marczak i Kamil Błaszczak.

Następnie odbył się turniej dziecięcy, w którym rywalizowało aż pięć drużyn. Najlepsza okazała się ekipa FC Wrońska, wygrywając wszystkie mecze. Kolejne miejsca zajęły: Omega Przyjaciele, FC Leonki, FC Kaktusy i FC Maliki.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Remigiusz Chorembała (Omega Przyjaciele), bramkarzem Szymon Potępski (FC Leonki). Strzelecką koronę wywalczył Robert Dankiewicz (FC Wrońska), zdobywca 5 bramek.

– Za pośrednictwem „Nowego Tygodnia”, który kolejny raz wspierał nasz turniej medialnie, chciałem gorąco podziękować Pawłowi Śnitko, animatorowi z Orlika przy SP 52, za wspólną organizację tej pięknej imprezy, a także Krzysztofowi Choinie z NSZZ „Solidarność”, Oddziałowi IPN w Lublinie oraz Urzędowi Miasta Lublin – kończy Zbigniew Furman, prezes Ogniska TKKF Omega, już dziś zapraszający do udziału w kolejnym historycznym turnieju, tym razem 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego. BS