Walczą z elektroskażeniem

Mieszkańcy ulicy Poligonowej zapowiadają dalszą walkę o zablokowanie inwestycji

Firma Play uzyskała pozytywną decyzję lokalizacyjną na postawienie masztu telefonii komórkowej przy ul. Poligonowej w Lublinie. Mieszkańcy zapowiadają dalszą walkę o zablokowanie inwestycji.
Ratusz wydał zgodę na lokalizację masztu 15 lutego. Urzędnicy nie mogli odmówić. Prawo stoi po stronie operatora telefonii komórkowej, który dopełnił wszelkich formalności.
– Nikt z mieszkańców nie chce tutaj tego masztu. Skorzystamy z przysługującego nam prawa skargi, składając odwołanie od decyzji lokalizacyjnej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego – mówi Henryka Jarosławska, mieszkanka Poligonowej. – Jeśli to nie pomoże, wywołamy ekspertyzę biegłego sądowego i wykorzystamy ją na etapie starania się firmy o zgodę na budowę.
Mieszkańcy Poligonowej nie są bez szans. Ostatnio lokalna społeczność zablokowała budowę masztu w środku osiedla przy ul. Kaskadowej 7 oraz na dachu przychodni zdrowia przy Willowej 29. W drugim przypadku było już nawet wydane pozwolenie na budowę, ale zostało unieważnione przez wojewodę.
Radny Stanisław Brzozowski (PiS), który wspierał każdą ze wspomnianych społeczności w „walce przeciwko elektroskażeniom”, napisał do ministra środowiska Jana Szyszki z prośbą o podjęcie szybkiej ścieżki legislacyjnej w sprawie zmiany przepisów dotyczących budowy stacji bazowych i masztów telefonii komórkowej, „mającej na celu ochronę zdrowia, życia, własności i krajobrazu obywateli naszego państwa”. Prawo jest obecnie tak skonstruowane, że samorządy mają praktycznie związane ręce.
– Autorytety podkreślają negatywny wpływ promieniowania na ludzkie organizmy. Grunty w pobliżu takich stacji tracą na wartości, bo nikt nie chce mieszkać w pobliżu „mikrofali” – zauważa radny.

Tymczasem do budowy kolejnej stacji w Lublinie przymierza się Orange. Urząd miasta poinformował o wszczęciu kolejnej procedury administracyjnej dla tego celu na budynku przy ul. Kalinowszczyzna 43.
BARTŁOMIEJ CHUDY

Lepsza lokalizacja

Mieszkańcy ul. Poligonowej wskazują Playowi lepszą lokalizację, w okolicach ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać w przyszłości nowy cmentarz komunalny.