Wandali szuka policja

Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź, podczas sesji poinformowała radnych i sołtysów, że zgłoszono policji zniszczenie znaków drogowych w Leszczanach. – Niepokojące, że do aktów wandalizmu znowu dochodzi właśnie w tej miejscowości – stwierdziła wójt Niezgoda.

Sesję Rady Gminy Żmudź zwołano w lipcu, aby radni uchwalili zmiany budżetowe, umożliwiające budowę budynku szatni przy żmudzkim boisku sportowym. Realizację tej inwestycji przewidziano w tym i w przyszłym roku, a gmina w czerwcu br. otrzymała na to 1 350 000 dotacji z „Polskiego Ładu”. Oprócz tego radni podjęli na sesji kilka innych uchwał, w tym wyznaczającą miejsce handlu dla rolników (taki był ustawowy wymóg). Na jej podstawie produkty rolne będzie można sprzedawać w piątki oraz w soboty za Gminnym Centrum Kultury w Żmudzi, gdzie – jak zapewniała Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź – jest wiata i komfortowe warunki do handlu dla rolników.

Podczas posiedzenia Mariusz Łaszkiewicz, wieloletni radny gminy Żmudź i sołtys Leszczan, zawnioskował o naprawę dwóch znaków drogowych w miejscowości, w której mieszka. Stwierdził, że jeden z tych znaków, przy ul. Leśnej, jest złamany, a sprawca musiał mieć dużo siły i determinacji, aby to zrobić.

– W Leszczanach jest problem ze znakami drogowymi i zgłoszono to policji – oznajmiła wójt Niezgoda. – Znaki, o których mowa, są uszkodzone, w części zdemontowane i po prostu skradzione, więc sprawę prowadzi Komisariat Policji w Żmudzi. Niepokojące jest to, że problem ten znowu dotyczy Leszczan. W innych miejscowościach nie ma tego typu aktów wandalizmu.

Wójt informowała o trwających inwestycjach w ramach funduszy sołeckich, a także remontowanej na ośmiokilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej – od Kamienia do Wołkowian.

– Mamy informację, że w najbliższym czasie nie będzie wykonywana ścieżka rowerowa przy tej drodze – mówiła wójt Niezgoda. – Jest propozycja ze strony Zarządu Dróg Wojewódzkich, abyśmy zapłacili za dokumentację zakładającą ścieżkę rowerową i partycypowali w jej kosztach. Uważam jednak, że obecnie nie jest to w zasięgu naszych możliwości, bo jest wiele innych potrzeb. Trwają prace na drodze gminnej przy ulicy Poczekajka w Leszczanach. Mamy też podpisaną umowę i monitujemy u wykonawcy w sprawie drogi w Klesztowie oraz Żmudzi. To ta sama firma, która remontuje teraz drogę wojewódzką, a na nasze gminne drogi wejdzie pewnie nie wcześniej niż na początku sierpnia.

Wójt Niezgoda poinformowała też o laptopach, które trafiają właśnie do 53 mieszkańców gminy w ramach dotacji otrzymanej na projekt „Wsparcie dzieci z rodzin popegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”. Do pięciu mieszkańców gminy trafiły także tzw. opaski życia w ramach projektu realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Żmudzi.

Była to kolejna sesja, na której radni odrzucili następny wniosek o repatriację i osiedlenie w Polsce, tym razem od rodziny z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Wójt Niezgoda zwróciła uwagę, że tego typu wniosków jest ostatnio więcej, ale gmina nie ma warunków, aby pozytywnie je rozpatrzyć. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here