Wcisną im blok pod okna?

Ludzie nie chcą, by na działce, tuż pod ich oknami, stanął kolejny wieżowiec

Agencja Mienia Wojskowego znów szuka kupca na skwer przy Al. Racławickich w Lublinie. Okoliczni mieszkańcy boją się „zagęszczenia zabudowy”. Kupcy podobno już się kręcą. Sprawa wydaje się więc przesądzona, bo Ministerstwo Obrony Narodowej uznało tę nieruchomość „za zbędną Siłom Zbrojnym RP”.


– Cena wywoławcza za ten teren wynosi 5 mln 600 tys. zł – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego. – Środki uzyskane ze sprzedaży tej działki Agencja przeznaczy na realizację inwestycji mieszkaniowych dla polskich żołnierzy.
Przetarg ogłoszono na 22 grudnia. Chodzi o półhektarowy skwer między blokami.Według planów można tam postawić np. blok. Agencja twierdzi, że są już zainteresowani tą nieruchomością, którzy pytają o kwestie formalno-prawne. Przed rokiem też tak było. Wówczas mówiło się, że terenem zainteresowana jest firma deweloperska Wikana, ale do sprzedaży ostatecznie nie doszło.
– Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją, by działkę z pasem drogowym, zarządzaną przez AMW, przekazać bezpłatnie miastu – mówi radny Marcin Nowak (Wspólny Lublin). – Wtedy dopilnujemy, by wykonać tu porządny dojazd.
Ratusz już o to występował do Agencji Mienia Wojskowego.
– Właściciel odmówił przekazania działki i obecnie nie prowadzimy żadnych czynności w tym zakresie – informuje jednak Joanna Bobowska z biura prasowego UM Lublin.
Tomasz Makarczuk, przewodniczący zarządu dzielnicy Wieniawa, podkreśla, że sprzedaż tej działki pogorszyłaby jakość życia w tym rejonie. – Ten skwer stanowi naturalną osłonę od Al. Racławickich – mówi. – Ponadto zabudowanie go, spowodowałoby duże problemy parkingowe.
Ludzie się boją, że jednak do tego dojdzie.
– W tamtym roku postawili budynek okna w okna z blokami przy ul. Weteranów 15 i 17. To i tu mogą też tak zrobić – rozkłada ręce jeden z mieszkańców bloku przy Al. Racławickich 32. BACH