We wtorki koński targ nielegalny

Przepisy zobligowały chełmskich samorządowców do ustanowienia na tzw. końskim targu handlu dla rolników w piątki i soboty, podczas gdy od lat ściągają oni tam we wtorki. Wkrótce jednak dopisany ma być też wtorek.

1 stycznia br. weszła w życie ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników, a samorządy muszą się do tego dostosować i wprowadzić stosowne uchwały. Na tej podstawie na ostatniej sesji chełmscy radni, na wniosek urzędników wyznaczyli jako miejsce na prowadzenie handlu przez rolników lub ich domowników targowisko przy ul. Zawadówka tj. tzw. koński targ.

W myśl nowych przepisów w grę wchodzi jednak handel tylko w piątki i soboty w godz. 7.00-14.00 i „tylko produktami rolnymi lub spożywczymi oraz rękodziełami wytworzonymi w gospodarstwie rolnym”. W te dni i w tych godzinach sprzedający swe produkty rolnicy będą zwolnieni z opłaty targowej. Wiadomo, że na końskim targu rolnicy handlują od lat, ale odbywa się to tylko we wtorki i raczej trudno się spodziewać, aby nagle zmienili tę kilkunastoletnią, niepisaną tradycję. Radny Dariusz Grabczuk drążył temat, że w tej sytuacji zamknie się rolnikom drogę do handlu we wtorki, bo stanie się to nielegalne.

– Do tej pory to miejsce nie było przeznaczone do handlu – zwrócił uwagę Ziemowit Nowosad, zastępca dyrektora Departamentu Komunalnego UM Chełm, wskazując, że ustawa obliguje do wyznaczenia handlu, o którym mowa w piątki i soboty. Radni dopytywali czy w tej sytuacji handlującym grożą konsekwencje wyciągane w przypadku interwencji strażników miejskich, ale z sali padła tylko lakoniczna odpowiedź o ewentualnych pouczeniach. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie, bo w tej sytuacji nie mieli wyjścia. Zobligowali jednak urzędników, aby w najbliższym czasie przygotowali projekt uchwały, który umożliwiałyby rolnikom handel na końskim targu także w wtorki. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here