Wędrujące przedszkole

Z komfortowych warunków przedszkolaki zostały wciśnięte do budynku szkoły podstawowej – poskarżył nam się jeden z rodziców z Siedliszcza.

– Pilnie zapraszamy do szkoły w Siedliszczu. Praktycznie z dnia na dzień przedszkolaki z komfortowych warunków zostały „wciśnięte” do budynku szkoły podstawowej. Maluchy plączą się teraz, korzystając z toalety między gimnazjalistami. Codziennie rodzice mają problem ze znalezieniem swoich „zerowiaków”, ponieważ mają zajęcia w różnych salach a często na korytarzu. Świetlica awansowała na salę szkolną – stoją tam rzędy ławek. Część maluchów została ulokowana w Domu Kultury – pisze do nas rodzic ucznia z Siedliszcza.
Przez ostatnie lata przedszkole gminne w Siedliszczu mieściło się w części dawnego dworku, po sąsiedzku z Liceum Ogólnokształcącym. Budynek jest drewniany i nie spełnia przepisów przeciwpożarowych. Dlatego straż pożarna nie wydała zgody na wykorzystywanie pomieszczeń na potrzeby przedszkola. Dostosowanie do wymogów to ogromne koszty, których miasto nie chce ponosić, skoro rozpoczęło budowę nowego budynku przedszkola, przy Zespole Szkół w Siedliszczu.
– W związki z tymi przeciwpożarowymi wymogami musieliśmy przenieść dzieci do budynku szkoły i na chwilę do domu kultury – przyznaje Bernarda Prażmowska, dyrektor Zespołu Szkół w Siedliszczu. – Zorganizowaliśmy zebranie dla rodziców żeby wyjaśnić wszystkie wątpliwości i pokazać, w jakich warunkach przez kilka najbliższych miesięcy będą funkcjonować ich pociechy.
Dyrektor zapewnia, że przedszkolaki będą miały dogodne warunki. Żeby zrobić im miejsce, większość gimnazjalistów przeniesiono na piętro. – I nie korzystają z tych samych łazienek – zapewnia. – Toalety mają wspólne z uczniami szkoły podstawowej. Są one niewielkie, częściowo zostaną odremontowane i dostosowane dla mniejszych dzieci. Teraz maluchy mają najprzestronniejsze sale a dzieci, które są w domu kultury, będą przeniesione do budynku szkoły.
Siedliszcze ma już pozwolenie na budowę nowego przedszkola i lada moment ruszy z inwestycją. Do końca roku powstanie nowoczesny i doskonale zaopatrzony budynek. (bf)