Weekend pełen dobrej zabawy

Mieszkańcy Czubów bawili się w ostatnią sobotę i niedzielę na Papieskim Festynie Rodzinnym połączonym z odpustem parafialnym, zorganizowanym przez parafię pw. św. Rodziny w 32. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II, podczas której papież odwiedził Lublin.


Integrującym społeczność punktem były rozpoczęte w sobotnie przedpołudnie zabawy rodzinne zorganizowane pod hasłami „Rodzina to ja i…” i „Mój dom”. Wczesnym popołudniem ogłoszono też wyniki konkursów: plastycznego oraz wiedzy o papieżu Polaku – Janie Pawle II.

Emocjonującym momentem była również loteria fantowa Ale nie byłoby festynu bez muzyki i tańca, uczestnicy mieli więc możliwość obejrzenia popisów wokalno-muzycznych dzieci oraz młodzieży, z Zespołu Tańca Nowoczesnego „Ruta” oraz Zespołu Wokalnego „Pasjonata”. Byli też utalentowani muzycznie goście spoza Lublina, czyli muzycy z Parafialnej Orkiestry Dętej z Szastarki – dodajmy, orkiestry bardzo szacownej, której początki sięgają czasów sprzed I wojny światowej. Mocnym punktem festynu był również występ scholi „Ave” z Parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie. Założył ją ponad 10 lat temu ks. Romana Kryś. Obecnie występuje w niej 30 osób: dziewcząt i chłopców.

W sobotę wydarzenie zakończyło się późnym popołudniem. Dopełnieniem była uroczysta suma odpustowa w niedzielę, 9 czerwca w kościele pw. św. Rodziny. Połączona z obrzędem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, została odprawiona przez ks. abpa Stanisława Wielgusa.

Ostatnim akcentem dwudniowych uroczystości był wieczorny koncert Zespołu „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, który stanowił jednocześnie inaugurację tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby 2019.

Monika Skarżyńska

W 1979 r. papież był z pielgrzymką w Polsce od 8 do 14 czerwca. Nasze miasto odwiedził 9 czerwca. Program lubelskiej wizyty był bardzo bogaty: najpierw Jan Paweł II nawiedził lubelską katedrę, gdzie modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej. Potem odwiedził Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie przed laty pracował i spotkał się tam z profesorami oraz studentami. Szczególnie pamiętna była msza św. odprawiona przez Papieża – Polaka na Czubach, na terenie parafii pw. Św. Rodziny – parafii wówczas, przypomnijmy, bardzo młodej – erygowanej w 1984 r. Ostatnim punktem papieskiej wizyty było o odwiedzenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady na Majdanku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here