Weekend smakoszy piwa

Ponad 200 różnorodnych piw rzemieślniczych z 35 browarów z Polski i z zagranicy będą mogli posmakować uczestnicy piątej edycji Lubelskich Targów Piw Rzemieślniczych.

Impreza, która tradycyjnie już odbędzie się w hali Targów Lublin przy ul. Dworcowej, potrwa od najbliższego piątku do niedzieli. Na targach nie tylko będzie można popróbować piwa, ale również dowiedzieć się wszystkiego na temat jego produkcji.

Piwa rzemieślnicze, czyli pochodzące z małych, często rodzinnych browarów, wytwarzane tradycyjnymi metodami według autorskich receptur, od kilku lat podbijają polski rynek. Rosnąca rzesza ich smakoszy od pięciu lat na przełomie listopada i grudnia corocznie spotyka się na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych. Na tegorocznej imprezie, która odbędzie się już w najbliższy weekend, będzie można spróbować wyjątkowego chmielowego trunku z kilkudziesięciu browarów nie tylko z Polski, ale również ze Stanów Zjednoczonych, Słowacji czy Danii. Każdy z wystawców przywiezie od kilku do kilkunastu rodzajów piw. Będą już dobrze znane marki, ale nie zabraknie również nowości. Jak zwykle serwować będą je sami piwowarzy i właściciele browarów chętnie dzieląc się widzą i informacjami na temat swoich produktów i doradzając przy wyborze piwa.

W ubiegłym roku Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych odwiedziło ok. 10 tys. osób. Ich organizatorzy zachęcają do odwiedzenia imprezy również osoby, które na co dzień nie piją piwa, a nawet twierdzą, że go nie lubią, bo wśród serwowanych trunków nawet najwięksi malkontenci znajdą coś, co trafi w ich gusta – jeśli nie piwo o tradycyjnym, chmielowym czy pszenicznym smaku, to może takie o smaku cytrusów, owoców tropikalnych czy naszych rodzimych truskawek, pachnące bananami lub goździkami, a może ciemne z dodatkiem kawy czy leżakowane w beczce po whisky lub koniaku. Na wszystkich kierowców i abstynentów będą czekać wyjątkowe piwa bezalkoholowe. Wśród wystawców będą też producenci cydru.

Lublina i Lubelszczyznę na targach reprezentować będą m.in. browar Piwne Podziemie z Rożdżałowa koło Chełma, browar Dziki Wschód, który ma swój pub przy ul. Jasnej w Lublinie, czy Browar Zakładowy z Poniatowej, prowadzący firmowy pub „Browar Zakładowy – Wielokran” w Centrum Spotkania Kultury, a od tygodnia serwujący swoje piwa w knajpie „U Fotografa” przy ul. Złotej na Starym Mieście.

Oprócz degustacji piwa organizatorzy zapraszają na wykłady na temat piwowarstwa domowego w ramach, których będzie można dowiedzieć się, jak uwarzyć piwo, jak je degustować, dobierać szkło i oceniać trunek. Ale Targi to nie tylko piwo – w sobotę i w niedzielę w hali targów będzie można zajrzeć na „Kolorowe Jarmarki”, czyli stoiska dla miłośników rękodzieła, ekologicznej żywności i oryginalnych wyrobów idealnych na np. świąteczne prezenty lub ozdoby.

Pierwszego dnia Targi zaczną się o 16.00 i potrwają do północy. W sobotę drzwi będą otwarte od południa do północy, a w niedzielę od południa do 18.00. Bilet jednodniowy wielokrotnego wstępu w sprzedaży internetowej (Tobilet.pl) kosztuje 9 zł, a na miejscu w kasach – 10 zł. JN