Wesprzyj artystów, dorzuć na płytę

Już raz zabrali nas w podróż w czasie do Chełma sprzed II wojny światowej. Teraz chcą to zrobić po raz drugi. „Szalom Chełm” planuje wydać nowy album – potrzebuje jednak naszej pomocy.

„Szalom Chełm” to zespół doskonale znany mieszkańcom naszego miasta. Nawiązuje do barwnej historii przedwojennego Chełma. Wykonuje tradycyjne utwory hebrajskie dodając do tego garść słowiańskiej duszy. Na swoim koncie ma jeden album, ale muzycy na tym nie poprzestają i planują wydać kolejny. Materiał jest już prawie gotowy. Na płycie miałoby się znaleźć 10 kawałków. Będą to zarówno tradycyjne utwory hebrajskie, jak też przedwojenne piosenki polskie. Zapowiada się ciekawie. Tyle tylko, że muzykom brakuje pieniędzy.
– Sporo koncertujemy, jesteśmy jednak zespołem raczej niekomercyjnym, bardziej nastawionym na promocję kultury niż zarabianie. Z tego powodu też ciężko jest uciułać na płytę. Dlatego zdecydowaliśmy się poprosić o wsparcie – mówi Mariusz Matera, założyciel zespołu.
Zespół potrzebuje 8 tys. zł. Ta kwota pozwoli na opłacenie studia nagrań i wydanie tysiąca egzemplarzy płyt. Aby wesprzeć klezmerów z Chełma wystarczy wejść na stronę www.zrzutka.pl i wpłacić dowolną kwotę na profilu „Nagranie płyty Szalom Chełm”. Zbiórka prowadzona będzie do połowy marca.

Trochę historii

„Szalom Chełm” powstał w 2012 roku z inicjatywy Mariusza Matery, który zwyczajami Żydów interesował się już jako mały chłopiec. – Często wypytywałem moją babcię o to, jak wyglądał Chełm przed II wojną światową. Wówczas, w zestawieniu z jej opowieściami miasto, które znałem, czyli to z lat siedemdziesiątych, wydawało mi się puste i ciche – wspomina M. Matera. Chęć poznawania historii i zwyczajów chełmskich Żydów z wiekiem mu nie przeszła. – Od ojca otrzymałem kiedyś książkę „Przy szabasowych świecach” Horacego Safrina. To taki tomik dowcipów żydowskich. Jest tam rozdział w całości poświęcony chełmskim Żydom. W nich również Chełm był taki, jakiego wcześniej nie znałem. Była we mnie tęsknota za poznaniem miasta, którego już nie ma – mówi M. Matera.
Szalom Chełm oprócz Mariusza tworzą także: Dariusz Tokarzewski – gitara, wiolonczela, Mariusz Narolski – klarnet, Krzysztof Kostrubiec – skrzypce, Michał Słomiński – pianino, Marian Skiba – kontrabas oraz Bogdan Depta – akordeon.
W 2015 roku zespół doszedł półfinału popularnego programu telewizyjnego „Mam Talent”. (mg, fot. Darek Darou Duda)