Wiatraki w zawieszeniu

Janusz Korczyński, wójt gminy Krasnystaw, zawiesił postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla budowy elektrowni wiatrowych. Stało się tak na wniosek samego inwestora, firmy Windbud z Inowrocławia.

Przypomnijmy. Budową wiatraków na terenie gminy zainteresowana jest spółka Windbud z Inowrocłowia. Inwestor chciał postawić 8 masztów na terenie Krupego, Ostrowa Krupskiego, Czarnoziemu i Krynicy. Gdy w gminie przeprowadzono stosowne zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego potrzebne do wybudowania wiatraków, w sprawę zaangażowali się mieszkańcy wspomnianych wsi. Zorganizowali protest przeciwko inwestycji, ściągnęli do Krupego telewizję. Tłumaczyli, że same wiatraki może im by nie przeszkadzały, ale ich lokalizacja już jak najbardziej. Okazało się bowiem, że maszty mają stanąć w odległości od 675 do 900 metrów od najbliższych zabudowań. Najbliższy Windbud planował wybudować w pobliżu OSP w Krupem. – Boimy się o nasze życie i zdrowie, a także o zwierzynę. Nie chcemy wiatraków tak blisko naszych domów! – apelowali. Ludzie pytali też wójta Janusza Korczyńskiego, który chciał budowy elektrowni, dlaczego nie zabiegał, by wiatraki były stawianie w Jaślikowie, gdzie mieszka, czy np. w Małochwieju. Wójt bronił się, tłumacząc, że przez jego działkę w Jaślikowie przebiegać ma droga ekspresowa nr 17, a w pobliżu takiej drogi nie można stawiać żadnych wiatraków. W Małochwieju zaś maszty nie mogą stanąć, bo miejscowość ta znajduje się na granicy Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Przeciwko inwestycji protestował też Krasnostawski Ruch Ekologiczny „Viridis”.
Ostatecznie ostatnio spółka Windbud sama zwróciła się do Korczyńskiego z wnioskiem, by zawiesił postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowych pod budowę wiatraków. 24 marca wójt gminy Krasnystaw wydał obwieszczenie, że postępowanie zawiesza „do czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnięcia w sprawie zgodności przepisów ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z Konstytucją RP”. (kg)