Wiceburmistrz komisarzem?

To Wojciech Kowalczyk, wiceburmistrz Krasnegostawu, ma przejąć obowiązki wójta gminy Krasnystaw po śmierci Janusza Korczyńskiego. Ta sensacyjna wiadomość obiegła powiat w ubiegłym tygodniu. Tyle że nikt oficjalnie jej nie potwierdził, a premier Mateusz Morawiecki ponoć do piątkowego popołudnia stosownych dokumentów nie podpisał.

Wojciech Kowalczyk, wiceburmistrz
miasta Krasnystaw.
Czy zostanie komisarzem
w gminie Krasnystaw?

Janusz Korczyński, wójt gminy Krasnystaw, zmarł 21 lutego, czyli ok. 11 miesięcy przed wyborami samorządowymi. To za krótki okres, by przeprowadzać wybory uzupełniające. Decyzję o tym, kto zostanie tymczasowym komisarzem gminy Krasnystaw, podjąć ma premier Mateusz Morawiecki (na wniosek wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji). Wstępnie mówiło się, że decyzja ma zapaść do piątku, 9 marca, ale tego dnia wciąż nie było wiadomo, kto zostanie komisarzem. Z kilku źródeł dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że obowiązki wójta gminy Krasnystaw obejmie Wojciech Kowalczyk, zastępca burmistrz Krasnegostawu Hanny Mazurkiewicz. Ponoć kandydaturę Kowalczyka forsowała sama burmistrz, która ma bardzo dobre relacje z poseł PiS Teresą Hałas. Ta z kolei kandydaturę wiceburmistrza miała polecić wicemarszałek sejmu Beacie Mazurek. Propozycja, by komisarzem został Kowalczyk, spodobała się też lokalnym działaczom PiS, którzy nie chcieli, by gminą Krasnystaw kierował były poseł Henryk Młynarczyk, który kiedyś na wójta gminy Krasnystaw kandydował i ma ponoć chrapkę na to stanowisko. Kandydatura Kowalczyka wydawała się być na tyle silna, że burmistrz Mazurkiewicz zaczęła szukać sobie nowego zastępcy. Mówiło się, że może nim zostać wicewójt gminy Krasnystaw Tomasz Barczuk, pojawiło się nazwisko byłego wiceburmistrza Krasnegostawu obecnie sekretarza gminy Siennica Różana Dariusza Turzynieckiego, a nawet kogoś, kogo wskazałaby poseł Hałas. Wszystko miało się rozstrzygnąć w piątek, ale… – Premier Morawiecki ponoć wciąż się waha, czy zaakceptować kandydaturę Kowalczyka na komisarza gminy Krasnystaw. Ponoć sprawy nie odpuścił były poseł Henryk Młynarczyk. Mówi się, że różne delegacje PiS-u jeżdżą do Warszawy i naciskają na premiera – powiedział nam jeden z lokalnych samorządowców.
O komentarz w sprawie zwróciliśmy się do biura prasowego wojewody lubelskiego.
– Uprzejmie informuję, że obowiązujące przepisy nie określają terminu wyznaczenia komisarza dla gminy Krasnystaw. Z informacji przekazanych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że wyznaczenie osoby pełniącej funkcję wójta gminy Krasnystaw nastąpi w najbliższym czasie – odpowiedział nam Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.
– Wojciech Kowalczyk jest nadal zastępcą burmistrza Krasnegostawu. W przypadku powołania pana Kowalczyka na komisarza w gminie Krasnystaw, otwarta będzie sprawa powołania nowego zastępcy burmistrza – powiedział nam w piętek po południu Krzysztof Gałan, sekretarz miasta Krasnystaw. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here