Wicepremier przekazał wóz

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie zyskała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. W poniedziałek (11 kwietnia) odbyło się uroczyste przekazanie pojazdu z udziałem wicepremiera i wojewody lubelskiego.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 4/24 na podwoziu samochodu marki IVECO EUROCARGO o wartości 760 tys. zł został zakupiony dzięki środkom ze straży pożarnej, województwa, gmin i powiatu chełmskiego, miasta Chełm oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uroczyste przekazanie wozu odbyło się z udziałem wielu zaproszonych gości na placu przed Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie.

– Nie ma polskiego, silnego państwa bez silnej, sprawnej, dobrze zorganizowanej i dobrze wyposażonej straży pożarnej. Tej służby, która na co dzień służy obywatelom i która jest zawsze tam, gdzie trzeba zadbać o bezpieczeństwo ludzi i mienia. Jest obecna przy zdarzeniach, wypadkach, klęskach żywiołowych i wtedy, gdy trzeba reagować na nadzwyczajne kryzysy, np. kryzys humanitarny, związany z napływem uchodźców. Nie udałoby się nam przejść przez te ostatnie tygodnie, gdyby nie ogromny trud i poświęcenie strażaków. To straż pożarna wraz z innymi służbami była na pierwszej linii frontu. To na strażakach spoczywała podstawowa logistyka w tych trudnych momentach, i to się udało znakomicie zorganizować. Dziękuję wszystkim strażakom za wielkie poświęcenie, które prezentowaliście w ostatnim czasie – mówił Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów, minister Aktywów Państwowych.

– Dziękuję za uczestnictwo przy pandemii i w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych, nagłych zdarzeń, epidemii, ptasiej grypy, ASF. Dziękuję za pracę, która dotyczy tego, co się dzieje na Ukrainie oraz ruchu uchodźców. Dziękuję za ogromne wsparcie przy przyjęciu uchodźców. Szczególnie za przejęcie koordynacji i fizycznej realizacji transportu uchodźców z przejść granicznych do punktów recepcyjnych, a w ślad za tym z punktów recepcyjnych do miejsc stałego zakwaterowania. To jedno z najważniejszych zadań, które pozwoliło na terenie województwa lubelskiego na tych czterech przejściach granicznych drogowo-pieszych i dwóch kolejowych przyjąć blisko 1 mln 300 tys. uchodźców w ciągu niespełna dwóch miesięcy. Zjawisko na niespotykaną skalę. Właśnie strażacy przejęli na siebie ciężar realizacji tego zadania – dodał z kolei wojewoda Lech Sprawka.

Podczas spotkania zostały też przekazane promesy na dofinansowanie zakupu nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla 19 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym m.in. dla OSP w Dubience. (pc, fot. PSP Chełm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here