Widzialna ręka

Kolejny tydzień epidemii i kolejne przykłady bezinteresownej pomocy oferowanej przez chełmian tym, którzy tego potrzebują – osobom starszym, poddanym kwarantannie. „Widzialna ręka” pod takim hasłem skrzyknęli się wolontariusze na Facebooku.

Pan Kacper rozkleił w swojej okolicy na osiedlu Dyrekcja Dolna plakaty ze swoim numerem telefonu, oferując pomoc tym, którzy nie mogą wyjść z domu.

– Jeśli ktoś potrzebuje pomocy w dostarczeniu zakupów, lekarstw mam taką możliwość i mogę dowieźć, pomóc – mówi pan Kacper. – Uważam, że w tym trudnym czasie powinniśmy sobie pomagać.

Pan Kacper działa w ramach chełmskiej grupy „Widzialna ręka”. Wolontariusze skrzyknęli się na Facebooku: „Lądujesz na przymusowej kwarantannie, obawiasz się ruszyć z domu, okazuje się, że potrzebujesz zakupów, masz ważną sprawę do załatwienia, potrzebujesz porady lub po prostu rozmowy z kimś, potrzebujesz pomocy dla dziecka (zdalnej), bo szkoły pozamykane. A może psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. Może bliska Ci osoba z Chełma nie ma tutaj nikogo, a potrzebuje pomocy. A więc w takiej sytuacji piszesz tu i razem dogadujemy się – kto i jak może pomóc” – informują prowadzący profil.

W praktyce wygląda to tak, że wolontariusze przekazują sobie informacje o tym, komu, pod jaki adres należy dowieźć produkty, czy w inny sposób pomóc np.: „Czy ktoś z wolontariuszy jest w stanie dostarczyć zakupy pod wskazany adres? Podam go w wiadomości prywatnej. Chodzi o Panią, która mieszka sama z dziećmi…”. Pod takim wpisem zgłosili się wolontariusze gotowi dowieźć potrzebne zakupy chełmiance, która tego potrzebowała.

Poza zorganizowanymi formami pomocy słyszymy o innych spontanicznych akcjach, takich jak przekazywanie posiłków i napojów personelowi medycznemu przez chełmskich restauratorów. Przedstawiciele ratusza dziękują chełmianom za taką postawę: „Drodzy mieszkańcy, dziękujemy Wam za bardzo budującą postawę. Przez różne charytatywne akcje i oddolne inicjatywy pokazujecie, że potraficie nieść wsparcie potrzebującym w tych trudnych chwilach”. (t)