Więcej testów na koronawirusa

Testów na COVID-19 będzie dwukrotnie więcej, przeszło trzy razy skróci się także czas oczekiwania na ich wynik – a wszystko dzięki nowemu sprzętowi przekazanemu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.


Chodzi o system GeneXpert, zakupiony dzięki wsparciu ministerstwa aktywów oraz sponsorów biznesowych (oczywiście państwowych – Zakładów Azotowych „Puławy”, PGE Dystrybucja, Lubelskiego Węgla „Bogdanka” i PZL Świdnik). – To drugi tego typu zestaw urządzeń w kraju – podkreśla Wojewódzki Inspektor Sanitarny Maria Korniszuk. Chodzi jednak nie tylko o szybkość i wydajność (choć to ważne dla badania skali i tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa), ale także o zwiększenie bezpieczeństwa diagnostów, których kontakt z potencjalnie zakażonym materiałem został w nowym systemie ograniczony do minimum.

– Diagności to sól tej ziemi i musimy o nich dbać! – mówił podczas uroczystego przekazania nowych urządzeń Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas. Samego aktu przekazania sprzętu dokonał świdnicki poseł, wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń. TAK