Więcej testów na koronawirusa

Testów na COVID-19 będzie dwukrotnie więcej, przeszło trzy razy skróci się także czas oczekiwania na ich wynik – a wszystko dzięki nowemu sprzętowi przekazanemu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.


Chodzi o system GeneXpert, zakupiony dzięki wsparciu ministerstwa aktywów oraz sponsorów biznesowych (oczywiście państwowych – Zakładów Azotowych „Puławy”, PGE Dystrybucja, Lubelskiego Węgla „Bogdanka” i PZL Świdnik). – To drugi tego typu zestaw urządzeń w kraju – podkreśla Wojewódzki Inspektor Sanitarny Maria Korniszuk. Chodzi jednak nie tylko o szybkość i wydajność (choć to ważne dla badania skali i tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa), ale także o zwiększenie bezpieczeństwa diagnostów, których kontakt z potencjalnie zakażonym materiałem został w nowym systemie ograniczony do minimum.

– Diagności to sól tej ziemi i musimy o nich dbać! – mówił podczas uroczystego przekazania nowych urządzeń Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas. Samego aktu przekazania sprzętu dokonał świdnicki poseł, wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń. TAK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here