Więcej zgonów, więcej ekshumacji

Mieszkańcy powiatu chełmskiego częściej niż jeszcze parę lat temu decydują się na przenoszenie szczątków zmarłych bliskich.

Sposób i procedury związane z wydobyciem ciał szczegółowo określają przepisy. Postanowienie o ekshumacji może wydać prokurator, jeśli ma zastrzeżenia, co do przyczyny zgonu zmarłego. Najczęściej jednak ekshumacje przeprowadzane są na wniosek bliskich zmarłego. Zgodę na ekshumację i przeniesienie zwłok wydaje na wniosek rodziny uprawnionej do pochówku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chełmie. Prośba ta musi zostać umotywowana.

Sanepid rozpatruje wniosek, a jeśli decyzja jest pozytywna (najczęściej jest), rodzina musi zawiadomić o terminie ekshumacji z wyprzedzeniem. O zamierzonej ekshumacji zawiadamia się także zarząd cmentarza. Sanepid sprawuje nadzór nad ekshumacją. Wydobycia ciał z grobów dokonują wyspecjalizowane osoby. W praktyce są to pracownicy firm pogrzebowych, grabarze. Zgodnie z przepisami ekshumacji dokonuje się od 16 października do 15 kwietnia i tylko we wczesnych godzinach porannych. Chodzi o względy epidemiologiczne.

Grobu nie powinno się otwierać, gdy jest upał, ani też, gdy jest duży mróz, bo wtedy trudniej wykopać zamarzniętą ziemię. Przenoszenie szczątków zmarłych jest w Chełmie i powiecie chełmskim coraz bardziej powszechne. W 2019 roku chełmski sanepid wydał 99 pozwoleń na ekshumacje, a w 2020 r. aż 120. To spory wzrost i może mieć związek z tym, że ubiegły rok był specyficzny, bo ze względu na epidemię wszędzie odnotowywano rekordowe liczby zgonów.

Dla porównania w 2016 r. chełmski sanepid wydał około 50 pozwoleń na ekshumacje. Z kolei w tym roku już 40. Pracownicy sanepidu tłumaczą, że najczęściej rodziny proszą o zgodę na otwarcie grobów i przeniesienie ciał ich bliskich do jednego, rodzinnego grobowca. Szczątki przenoszone są np. w obrębie jednego cmentarza, bo rodzinie łatwiej zadbać o jeden grób niż o trzy. Bywa też, że rodzina zmarłego przeprowadza się np. do innego miasta i chce mieć grób najbliższych niedaleko miejsca swojego zamieszkania. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here