Wieczór Trzech Króli – online

Grając na żywo i transmitując nieodpłatnie spektakl „Wieczór Trzech Króli” artyści Teatru Osterwy sprawili swoim widzom, stęsknionym teatralnych wrażeń, nie lada gratkę

Jak przystało na tytułowy utwór, 6 stycznia, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie pokazał wszystkim chętnym, mającym komputery wirtualną premierę tego spektaklu. „Wieczór Trzech Króli” można było oglądać na żywo, we własnym fotelu.

Spektakl został udostępniony poprzez streaming, tj. transmisję internetową wprost ze sceny Teatru Osterwy. A więc nie jakieś zarejestrowane wcześniej nagranie, lecz występ aktorów on-line – przekonują jego organizatorzy. – To pierwsze w historii placówki przedstawienie zrealizowane z pośrednictwem platformy Vimeo.

Sztuka „Wieczór Trzech Króli” Szekspira ukazała się w Anglii jeszcze przed „Hamletem”. Jest komedią, historią dwojga bliźniąt Violi (Justyna Janowska) i Sebastiana (Paweł Kos) osadzoną w baśniowej krainie zwanej Ilirią. Po latach i wielu przygodach odnajdują się w niej nagle w atmosferze uwodzicielskiej i odrealnionej, jak ze snu. Krainę zaludniają postacie, które za wszelką cenę poszukują ciepła i miłości – często w dość osobliwy sposób. Sztuka rządzi się prawem maskarady, wszechobecnego odgrywania ról. Szekspir kreuje w niej uwodzicielski, skrzący humorem świat. Ten wyborny teatr po raz kolejny działa jak „lustro przystawione rzeczywistości”. Jest perfekcyjnym odbiciem meandrów ludzkiej egzystencji, ponadczasowo.

Premiera stacjonarna transmitowanego spektaklu odbyła się dokładnie dwa lata temu. A jest to już piąta realizacja tej sztuki Szekspira w historii lubelskiego teatru. I od tamtych lat jej treść cieszy się wśród lubelskich widzów niesłabnącym powodzeniem.

Przedstawienie reżyserował Łukasz Kos. Wzięli w nim udział: Justyna Janowska, Marta Ledwoń, Anna Nowak, Edyta Ostojak, Nina Skołuba-Uryga, Magdalena Sztejman, Tomasz Bielawiec, Daniel Dobosz, Przemysław Gąsiorowicz, Paweł Kos, Krzysztof Olchawa, Wojciech Rusin.

Opracowaniem tekstu i dramaturgią zajął się Hubert Sulima, scenografię zapewnili Paweł Walicki i Patrycja Płanik (multimedia). Muzykę skomponował Dominik Strycharski, perfekcyjne kostiumy przygotowała Maja Skrzypek, a choreografię Katarzyna Sikora.

Marek Rybołowicz