Wiejscy przedsiębiorcy w pułapce

Już nie 700 zł raz na kwartał do KRUS, lecz 1400 zł miesięcznie do ZUS będą od przyszłego roku płacić rolnicy prowadzący działalność gospodarczą – planuje rząd. A najmniejsi przedsiębiorcy podnoszą larum i mówią o zamachu na ich działalność. Dotyczy to kilku tysięcy osób z województwa lubelskiego.

W województwie lubelskim jest około 150 tysięcy rolników ubezpieczonych w KRUS. Tylko 8662 z nich płaci podwójną składkę, w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą. Zamiast 400 zł płacą kwartalną składkę w wysokości 708 zł. To oczywiście zdecydowanie mniej niż osoby prowadzące działalność a zarejestrowane w ZUS. Bo ich standardowe składki są znacznie większe i wynoszą aż 1467,49 zł i to co miesiąc.

Ale zestawianie i porównywanie tych dwóch rodzajów prowadzonej działalności nie do końca ma sens. Rolnicy zapewne nigdy by działalności nie podjęli, gdyby musieli płacić wyższe składki. A jeżeli już ją prowadzą i w trakcie roku przekroczą określony limit podatku dochodowego, to i tak z automatu przechodzą pod ubezpieczenie w ZUS. Mimo to rząd planuje od 2022 roku odgórnie przenieść wszystkich przedsiębiorców z KRUS do ZUS.

Krytycznie wobec planów rządu wypowiadają się sami zainteresowani a bronią ich związki zawodowe i Agrounia. Tłumaczą, że rozwiązanie mogłoby walczyć z fikcyjnymi rolnikami, którzy mieszkają albo prowadzą działalność tak naprawdę w mieście, a dzięki posiadaniu ziemi korzystają z przywilejów niższej składki, ale odbije się rykoszetem na prawdziwych rolnikach, którzy mają malutkie biznesy na wsi.

Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa nazywa plan rządu politycznym strzałem w kolano i przypomina, że PiS zachęcał rolników do zakładania działalności gospodarczej, prowadzenia rodzinnych przetwórni, warsztatów rzemieślniczych itd. Teraz okazuje się, że była to pułapka.

Nie brakuje też programów, np. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które dotowały otwieranie działalności gospodarczej na wsi i pozwalały rolnikom przez pierwsze lata prowadzić ją „na podwójnym KRUS-ie”. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here