Wiek pani Bronisławy

Kobietom wieku się nie wypomina ani o wiek nie pyta, ale takiej rocznicy nie można przemilczeć. Pani Bronisława Maciaszczyk z Kamionki w gminie Siedliszcze 2 lutego obchodziła setne urodziny. Sekretu jej długowieczności i dobrej kondycji rodzina upatruje w niezwykłym zdarzeniu z młodości.

Pani Bronisława urodziła się w 1917 r. w Majdanie Nowym na terenie powiatu kowelskiego w województwie wołyńskim, czyli dzisiejszej Ukrainie. Urodziła siedmioro dzieci – niestety, dwoje zmarło przed 1945 rokiem w Kowlu. Doczekała się dziesięciorga wnuków, czternaścioro prawnuków oraz troje praprawnuków. Pomimo sędziwego wieku jest osobą sprawną i cieszy się doskonałą pamięcią. Podczas uroczystości wyrecytowała po ukraińsku wiersz, którego nauczyła się jeszcze w dzieciństwie a następnie przetłumaczyła go na język polski.
Lata dzieciństwa pani Bronisława wspomina z nostalgią. Żyła w wielokulturowej miejscowości, gdzie obok siebie w zgodzie mieszkali Polacy, Ukraińcy, Czesi, Holendrzy i Żydzi. W 1938 roku wyszła za mąż a w 1945 wraz z rodziną została przesiedlona do Kamionki. Rodzina pani Maciaszczyk mówi, że sekret długowieczności i dobrej kondycji zawdzięcza pewnemu niezwykłemu wydarzeniu. Gdy pani Bronisława miała 18 lat, poraził ja piorun. Nie dawano jej szans na przeżycie. Ale mama, Rozalia, za wszelką cenę chciała ratować córkę. Poparzone ciało owinęła w mokre płótno i złożyła do wykopanego w ziemi dołu, co miało schłodzić organizm. Potem przewieziono ją do szpitala w Kowlu, w którym doszła do siebie.
Pani Bronisława jest bardzo pogodną osobą i jedyne na co się skarży, to problemy ze słuchem, bo wzrok ma doskonały – nadal czyta bez okularów.
Z okazji urodzin burmistrz Siedliszcza Hieronim Zonik wspólnie z Wiesławem Prażnowskim, przewodniczącym Rady Miejskiej, przekazali jubilatce serdeczne życzenia, bukiet kwiatów, dyplom, list gratulacyjny podpisany przez premier Beatę Szydło oraz kopię aktu urodzenia Jubilatki a także akt małżeństwa jej rodziców z 1907 roku. List gratulacyjny wraz z kwiatami wręczył również wicestarosta powiatu chełmskiego, Tomasz Szczepaniak. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele chełmskiego inspektoratu ZUS oraz najbliższa rodzina. (red)