Większa podniebna flota

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie kupiła trzy samoloty do szkolenia studentów pilotażu. Podczas uroczystości przekazania nowych maszyn rektor PWSZ zapowiedział, że coraz bliższa jest finalizacja porozumienia z miastem w sprawie akademickiego miasteczka medycznego.


Nowe samoloty będą służyć do praktycznego szkolenia lotniczego studentów.

– Dzięki ministerstwu nauki i szkolnictwa wyższego zdobyliśmy środki w kwocie prawie dwóch i pół miliona złotych. Pieniądze te zostały zamienione na trzy samoloty AT3 Serii R100. Zostały one wyprodukowane w Mielcu i są wyposażone w najnowocześniejszą awionikę. Pozwolą podnieść standard szkolenia naszych studentów, a tym samym utrzymać przez naszą uczelnię pozycję lidera w szkoleniu lotniczym w Polsce. Nowe samoloty będą miały mniejsze spalanie niż starsze jednostki, w tym Cessny, z których również korzystamy – mówił podczas poniedziałkowego spotkania w Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich (gmina Chełm) Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie.

Rektor poinformował, że nowe maszyny są jednosilnikowe. Zasugerował przy tym obecnej na spotkaniu Beacie Mazurek, wicemarszałek Sejmu, że uczelni przydałaby się jeszcze dotacja na samolot „dwusilnikowy”. Mazurek deklarowała dalsze wsparcie dla uczelni. Przypomniała, że w ostatnim czasie dotacje ministerialne pozwoliły nie tylko na zakup nowych samolotów, ale też urządzenie akademika i rozpoczęcie procedur związanych z budową pasa startowego w Depułtyczach Królewskich.

Klucze do nowych samolotów przekazali studentom rektor Tofil i Jarosław Gowin, wicepremier, który zwrócił uwagę, że absolwenci chełmskiej uczelni są „rozchwytywani” przez największe koncerny lotnicze. Na zakończenie spotkania ważną, choć wciąż lakoniczną informację na temat utworzenia miasteczka medycznego przekazał rektor Tofil.

– Mam nadzieję, że poza lotnictwem nasza uczelnia wkrótce będzie znana także z innego obszaru działania – medycznego – stwierdził Tofil. – Jesteśmy coraz bliżej finalizacji porozumienia z miastem w sprawie zainicjowania budowy akademickiego miasteczka medycznego w Chełmie. Nie jest ono jeszcze przelane na papier, a na tym etapie możemy powiedzieć, że będzie to inwestycja wielomilionowa. Przedsięwzięcie to jest ambitnym wyzwaniem, które – mam nadzieję – w krótkim czasie uda nam się zrealizować.

Chełmska PWSZ dysponuje 9 samolotami (łącznie z trzema nowymi) służącymi do szkolenia studentów pilotażu. Na kierunku tym obecnie kształci się około 150 żaków. Ważnym przedsięwzięciem, które rozpoczyna PWSZ, jest budowa pasa startowego na lotnisku Depułtyczach Królewskich. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here