Wielka przebudowa daje się we znaki

Mieszkający najbliżej przebudowy skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. Ducha od miesięcy borykają się z uciążliwościami wielkiej inwestycji. Poruszaliśmy już ten temat na naszych łamach. W środę, 9 bm. wywołała go ponownie ekipa telewizyjna programu TVP Lublin „Zdarzenia”.
Nikt nie dziwi się utrudnieniom, bo one są nieodłączne przy tego rodzaju remontach, natomiast ich skala zwyczajnie przerasta ludzi. – Jesteśmy praktycznie odcięci od świata. Mamy dojazd przez łącznik z alei Solidarności, ale wyjazd już jedynie w kierunku Warszawy. Brakuje lewoskrętu. Niezabezpieczone jest przejście przez al. Solidarności. Do przystanku chodziliśmy w błocie, a ekipa firmy Skanska nie przyjmowała żadnych uwag – mówi Jacek Łuczak, mieszkaniec ul. Północnej.
O wiele poważniejszym problemem są pęknięcia budynków. Gdy pracuje ciężki sprzęt, ściany drżą, meble drżą.
Mieszkańców wspiera radny Stanisław Brzozowski. Podkreśla, że problemy natury drogowej nie skończą się wraz z oddaniem dwupoziomowego skrzyżowania w pobliżu. – Ruch „pójdzie” Willową, a jeśli nic nie zrobimy, pomniejsze uliczki: Szymańskiego, Mineralna będą dalej tonęły w błocie. Uniknęlibyśmy wielu problemów, gdyby urzędnicy kreślący mapy pod inwestycje przyjechali tu i zobaczyli, jak jest naprawdę – mówi radny.– Nie spoczniemy w tej sprawie. Użyjemy wszelkich narzędzi prawnych, by zagwarantować godne warunki. Cywilizacja musi wrócić na Sławin.

Poprawią fragment Północnej

O newralgiczny rejon skrzyżowania ul. Ducha, al. Solidarności i al. Sikorskiego zapytaliśmy w ratuszu. – W tegorocznym budżecie mamy zabezpieczone środki na wykonanie ul. Północnej na odcinku od ul. Szymańskiego do miejsca, gdzie kończy się droga serwisowa ul. Ducha – zapewnia Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza, potwierdzając, że prace będą miały charakter inwestycyjny, nie tylko naprawczy. Wyjazd z ul. Północnej w ul. Ducha będzie regulowany sygnalizacją świetlną.
Jednocześnie miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na dokumentację budowy ul. Sławinek. To jedna z dalej położonych, bocznych uliczek Północnej. Będzie ona wykonywana w całości. – Widzielibyśmy tę ulicę jako drogę o szerokości około pięciu metrów, z obustronnymi chodnikami, oświetleniem i odwodnieniem. Projektowany będzie cały odcinek ulicy, od ul. Willowej do Północnej – precyzuje Karol Kieliszek. CH