Wielkanoc pod znakiem wojny

Pisanka ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej

Boleśnie przeżywamy doniesienia o wojnie na Ukrainie i nieludzkim mordowaniu ukraińskiej ludności cywilnej przez rosyjskich agresorów. Wierni łączą się w modlitwie. Drogi krzyżowe i liczne nabożeństwa poprzedzające Wielkanoc odbywają się w intencji pokoju na Ukrainie.

Dwa lata temu, tuż przed Wielkanocą wybuchła epidemia, wprowadzono obostrzenia, a chełmscy duchowni nawoływali wiernych do pozostania i modlitwy w domach. W kościołach nie było święcenia pokarmów na stół wielkanocny i obowiązywała dyspensa od uczestnictwa w nabożeństwach. Rok temu epidemia nie ustępowała i Wielkanoc znowu była pod znakiem epidemii oraz limitu wiernych na mszach. Dla seniorów, osób z objawami infekcji lub tych, które obawiały się zarażenia koronawirusem wciąż obowiązywała dyspensa od uczestnictwa w nabożeństwach.

W tym roku, choć zachorowania na Covid-19 są wciąż powszechne, to żadnych obostrzeń już nie ma (oprócz maseczek obowiązujących do 30 kwietnia w placówkach służby zdrowia i aptekach). Ale z powodu wojny w Ukrainie będą to kolejne święta w poczuciu zagrożenia. W niedzielę palmową Parafia Rozesłania św. Apostołów, a także Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej zorganizowały w Chełmie drogę krzyżową w intencji pokoju na Ukrainie.

– Wielki Tydzień i Triduum Paschalne kieruje naszą uwagę na prawdę, że życie ludzkie naznaczone jest krzyżem i cierpieniem – mówi ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz i rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej. – Ten krzyż na różne sposoby urzeczywistnia się w historii świata, jak też w życiu pojedynczych osób. W ostatnich latach żyliśmy w lęku z powodu sytuacji epidemicznej. Wiele osób utraciło swoich bliskich i zmagało się z chorobą zagrażającą życiu.

W tym roku tajemnicy krzyża doświadczają Ukraińcy, przelewający krew w obronie ojczyzny. Wszyscy cierpimy z powodu sytuacji za naszą wschodnią granicą. Hebrajskie słowo „pascha” oznacza przejście ze śmierci do życia, od cierpienia do wyzwolenia. Święta Wielkanocne to święta pełne nadziei. Jeśli Chrystus pokonał śmierć, pokona też każdą inną ciemność w naszym życiu. Ufamy, że w obliczu dramatu w Ukrainie spełnią się słowa wypowiedziane przez Zmartwychwstałego Pana Jezusa: Pokój Wam! (mo)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here