Wielki balet na lubelskim Globusie

Państwowy, rosyjski Teatr Baletu „La Classique” po raz pierwszy w Polsce z okazji 26-lecia istnienia!

Już w najbliższą niedzielę, 20 listopada, o godz. 19:00, w Hali Globus w Lublinie Państwowy Rosyjski Teatr Baletu „La Classique wystawi „Jezioro Łabędzie”.

Sztuka artystów teatru, założonego przez Elika Melikowa w 1990 roku w ramach Związku Działaczy Teatralnych ZSRR (w zeszłym roku Teatr obchodził swoje 25-lecie), jest dobrze znana wielbicielom baletu na całym świecie. To jedyny państwowy, moskiewski teatr zajmujący się baletem klasycznym.

Zespół Melikowa do Lublina zawita z uwielbianą na całym świecie klasyką – Jeziorem Łabędzim Czajkowskiego. To prawdziwa uczta dla duszy i oka – niesamowite przedstawienie, podczas którego dostrzegalna jest dbałość o każdy, najmniejszy element. Unikatowe, olśniewające stroje, poruszająca muzyka, perfekcyjni tancerze oraz magia świateł i kolorów – to wszystko zabierze widzów w bajkowy świat miłości, przeplecionej nutką dramaturgii. Wzruszający spektakl, uwielbiany przez miłośników baletu na całym świecie, zapiera dech w piersiach.

Cechą charakterystyczną teatru „La Classique” są unikatowe ręcznie robione kostiumy i dekoracje, wykonywane w pojedynczych egzemplarzach. Elik Mielikow – dyplomowany malarz, jako jeden z pierwszych w nowej Rosji założył pracownię teatralną. Tworzył dekoracje, kostiumy i obuwie dla najbardziej znanych teatrów – Wielkiego, Moskiewskiego Teatru Baletu pod kierownictwem Wiktora Smirnowa-Gołowanowa, Królewskiego Baletu Danii, Teatru Baletu Bostonu.

Poza Włochami (Rzym, Mediolan, Florencja) i Wielką Brytanią, tym razem teatr wystąpi w Polsce, Niemczech, Francji, Australii i Nowej Zelandii. W repertuarze znajdą się przedstawienia baletowe, należące do kanonu światowej klasyki – przede wszystkim nieśmiertelne dzieła Czajkowskiego.

Teatr jest doskonale znany wielbicielom baletu w takich krajach, jak: Włochy, Egipt, Maroko, Hiszpania, Chiny, Austria, Norwegia, Tajwan, Nowa Zelandia, Australia, Wielka Brytania, gdzie niejednokrotnie występował w ramach tras koncertowych i zebrał w nich pełne zachwytu recenzje prasowe. Zespół teatru ciągle odbywa trasy koncertowe, ponieważ jego celem jest popularyzacja rosyjskiego baletu klasycznego poza granicami Rosji.

W scenach zbiorowych występują artyści  teatru baletu choreografii klasycznej.