Wielki Brat pokochał Lublin

Obecnie w Lublinie jest 500 kamer – około 200 monitoruje place i ulice miasta, a pozostałe – teren wokół i na obiektach sportowych

Ratusz ogłosił przetarg na rozbudowę miejskiego monitoringu. Przybędzie 13 klamer. Trafią do dzielnic.


Obecnie w Lublinie jest 500 kamer – około 200 znajduje się w przestrzeni publicznej, a 300 w obiektach sportowych, m.in. na Arenie Lublin, stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego czy na Aqua Lublin. Nowe kamery pojawią się głównie w dzielnicach.

– Nowe kamery zostaną zamontowane na różnych budynkach, np. szkołach, obiektach handlowych czy np. budynkach użyteczności publicznej. Chodzi o to, żeby obraz z kamer mógł objąć przylegające do tych budynków ciągi komunikacyjne – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

A oto planowane lokalizacje kamer: Felin: kamera zostanie zamontowana na budynku Szkoły Podstawowej nr 52 przy ulicy Jagiełły 11; Kalinowszczyzna: kamera trafi na budynek przy Lwowskiej 6 (długi blok w którym mieści się bar mleczny „Kaprys”); Tatary: kamera zostanie zamontowana na budynku Przedszkola Integracyjnego nr 40 przy ulicy Gospodarczej 18; Wrotków: na sklepie „Stokrotka” przy Samsonowicza 1; Kośminek: budynek przy Garbarskiej 8 (przy skrzyżowaniu z ulicą Wspólną); Za Cukrownią: przy Krochmalnej 29, na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6; Czuby Północne: Radości 2 ( budynek Aldika); Bronowice: ulica Pogodna 5, 34, 42, 44 oraz ulica Zimowa 10 i ul. Plagego i Laśkiewicza 3.

Z lokalizacji i obecności kamer na pewno ucieszą się mieszkańcy. – Wnioskowaliśmy o zamieszczenie monitoringu w naszej dzielnicy w miejscach, gdzie regularnie dochodziło do zaśmiecania terenu i nielegalnego spożywania alkoholu – tłumaczy Marian Ignaciuk, przewodniczący zarządu dzielnicy Bronowice. Na ulicy Pogodnej pojawią się aż cztery kamery: kamera przy ulicy Pogodnej 5 ma być skierowana na restauracje „Chili”,, kamery przy Pogodnej 34 i 44 w swoim zasięgu będą miały m.in. sklepy „Żabka”, przed którymi dochodziło do picia alkoholu, a kamera przy Pogodnej 42 obejmie także dojście do Szkoły Podstawowej nr 33. – Dostawaliśmy sygnały, że może tam dochodzić do sprzedaży narkotyków a młodzież pali papierosy. Stąd lokalizacja monitoringu – tłumaczy Marian Ignaciuk.

Kamera pojawi się także na ulicy Zimowej 10, będzie zamontowana na wysięgniku i skierowana w stronę skweru. Kolejna kamera na Bronowicach znajdzie się przy ulicy Plagego i Laśkiewicza 3, gdzie obejmie zasięgiem lokale, przed którymi spożywano alkohol. Nowe kamery monitoringu na Bronowicach to realizacja zwycięskiego projektu do zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego (M-19 „Bezpieczniej z monitoringiem). Przetarg na miejskie kamery rozstrzygnięty ma być 26 lipca. (EM.K.)