Wielki sukces Hanny

Gmina Hanna jest drugim samorządem w województwie pod względem średnich wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na mieszkańca. – To dla nas wielki sukces – mówi wójt Grażyna Kowalik. – Tym bardziej, że wyprzedził nas tylko o wiele większy i bogatszy Janów Lubelski.

Ranking jednostek samorządu terytorialnego opublikowało w ubiegłym tygodniu czasopismo „Wspólnota”. Pod uwagę brane były średnie wydatki inwestycyjne samorządów z ostatnich trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca, a tegoroczny ranking bazuje na danych budżetowych z lat 2014-2016. Najwyżej w powiecie włodawskim znalazła się gmina Hanna, którą sklasyfikowano na 53. miejscu w kraju i 2. w województwie. W porównaniu do poprzedniej edycji plebiscytu Hanna odnotowała bardzo znaczący awans, bo aż o 27 oczek. Obliczono, że średnio wydaje się tam 1321,16 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. – To dla nas ogromny sukces – mówi wójt, Grażyna Kowalik. – Ten ranking pokazuje, że efekty naszej pracy nie idą na marne, choć muszę przyznać, że brakuje mi wsparcia merytorycznego ze strony radnych z opozycji. Ludzie z zewnątrz, w odróżnieniu od nich, potrafią dostrzec i docenić nasze starania. W zestawieniu znaleźliśmy się tuż za bogatym Janowem Lubelskim, co pokazuje, ile pracy, energii i zaangażowania włożyłam wraz z pracownikami Urzędu Gminy, by ten wynik osiągnąć – dodaje Kowalik. Co ciekawe, jest ona jednym z najgorzej zarabiających wójtów w regionie, a wszystko przez opozycję, która ucięła jej pensję do minimum argumentując, że w gminie mało się dzieje i inwestuje.
Na bardzo dobrym 67. miejscu w Polsce sklasyfikowano Wolę Uhruską, choć gmina ta odnotowała bardzo duży spadek, bo w poprzednim zestawieniu była 18. Tam na jednego mieszkańca wydaje się 1231,13 zł. (bm)