Wielkie święto samorządności

O programie Samorządowego Forum Województwa Lubelskiego i majowych obchodach 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej mówili posłanka Elżbieta Kruk, starosta lubelski Zdzisław Antoń i marszałek Jarosław Stawiarski

Samorządowcy z Lublina i regionu świętować będą 20-lecie działalności samorządu terytorialnego. Udział w uroczystościach, które połączone będą z 15-leciem członkostwa Polski w Unii Europejskiej zapowiedział już premier RP Mateusz Morawiecki.


W Samorządowym Forum Województwa Lubelskiego, które odbędzie w drugiej połowie maja udział wezmą marszałkowie i starostowie tworzący historię i rozwój Lubelszczyzny w ostatnim 20-leciu, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci obecnej kadencji oraz przedstawiciele środowisk naukowych i gospodarczych.

– Podczas forum będziemy rozmawiać o tym jak oceniamy samorządy i jak one funkcjonują w Polsce. Odpowiemy na pytanie czy samorząd spełnił oczekiwania i czy naprawdę wpisał się w mapę instytucji Rzeczypospolitej Polskiej – mówił podczas zorganizowanej w ubiegłym tygodniu konferencji zapowiadającej forum Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W spotkaniu uczestniczyli również posłanka Elżbieta Kruk i Zdzisław Antoń, starosta lubelski, którzy podkreślili szczególny charakter i czas tego wydarzenia.

– 15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej zbiega się z 450-leciem Unii Lubelskiej. Warto przy tej okazji przypomnieć piękne przesłanie papieża Polaka Jana Pawła II czyli „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Jestem przekonana, że będzie to dobry moment, aby porozmawiać nie tylko o ogromnych korzyściach płynących z naszego członkostwa w Unii, ale także o tym jak widzimy jej przyszłość w najbliższych latach. Dodam, że w ramach świętowania planujemy zorganizować w całym kraju pikniki europejskie. Jeden z nich z udziałem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 1 maja w Puławach. – zapewniła poseł Elżbieta Kruk.

– Pamiętam, że w 1998 roku zostałem dyrektorem generalnym Urzędu Wojewódzkiego i wdrażałem tę reformę w województwie. Stworzenie tych dwóch dodatkowych szczebli samorządu przyczyniło się do tego, że Polska, wierzcie mi Państwo, wygląda inaczej. To wszystko zdaje egzamin i z tego trzeba się cieszyć – podkreślił starosta Zdzisław Antoń.

Podczas Samorządowego Forum Województwa Lubelskiego, które odbędzie się 23 maja, zaplanowano oprócz paneli dyskusyjnych poświęconych 20-leciu samorządu terytorialnego i 15-leciu członkostwa Polski w Unii Europejskiej zaplanowano uroczystą galę samorządową oraz koncert orkiestry symfonicznej Filharmonii Lubelskiej. Bak