Wielkie święto żółto-niebieskich

Były przemówienia, podziękowania, odznaczenia i gratulacje – tak wyglądały uroczystości z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu Avii Świdnik. 65-lecie świętowano na uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Kultury.


– Dziękuję wszystkim, w żyłach których płynie żółto-niebieska krew. Dziękuję, że jesteście z nami w tym ważnym dla nas dniu – mówił, otwierając uroczystość, Łukasz Reszka, prezes MKS Avia Świdnik. – Dziękuję, że byliście z Avią w najtrudniejszych momentach, a tych w 65-letniej historii klubu było niestety wiele. Gdy 5 lat temu obchodzony był jubileusz 60-lecia, wielu mówiło, że jest on już ostatnim. „Gdy wszyscy dookoła wróżyli nasz kres… My krzyczeliśmy dumnie: była, będzie, jest!” To słowa kibiców, na które często się powołuję; prawdziwych kibiców, którzy są z Avią na dobre i złe. Słowa te są przepełnione nadzieją i nieustającą wiarą w lepsze jutro dla świdnickiego sportu.
Na uroczystość zaproszono władze miasta, przedstawicieli środowisk sportowych, stowarzyszeń, placówek oświatowych oraz miejskich i powiatowych instytucji.
– Jednym z filarów budowania tożsamości naszego miasta jest klub sportowy Avia – mówił burmistrz Waldemar Jakson. – Wierzymy, że jesteśmy świadkami stopniowego, ewolucyjnego budowania wielkiej Avii. Klub ma zapewnioną stabilną sytuację finansową. Może w spokoju się rozwijać, a równocześnie trwa budowa ogromnego zaplecza sportowego.
Z kolei poseł Artur Soboń poinformował, że od przyszłego roku klub będzie wspomagany przez PGE.
Z okazji jubileuszu odznaczono osoby związane z klubem. Odznaczenia Nil Virtuti Civili Invium (Nic nie Stoi na Przeszkodzie Cnocie Obywatelskiej) i Bene Merenti Civitati (Dobrze Zasłużonym dla Miasta) z rąk burmistrza odebrali Tadeusz Łapa, Sławomir Czarnecki, Tomasz Giełzak, Tomasz Bednaruk, Piotr Maj, Edwin Kruk, Dariusz Sawicki, Grzegorz Martyniuk, Karol Falenta, Tomasz Król, Paweł Pranagal, Krystian Zawadzki, Jacek Czerniakowski, Renata Łapa, Dariusz Kuźma, Wiesław Kołodziej, Włodzimierz Tiuchtiej, Ryszard Dzięgiel, Piotr Koper, Tomasz Filipiuk, Sebastian Orzędowski, Jakub Guz i Krzysztof Sikora. Pośmiertnie wyróżnieni zostali także Krzysztof Lemieszek (Bene Merenti Civitati) i Ryszard Wilkołek (Amicus Civitati – Przyjaciel Miasta).
Nie zabrakło też części artystycznej. Dla zebranych zaśpiewały Iskierki z Niepublicznego Przedszkola Kubuś Puchatek i Przyjaciele oraz Avia Band z Przedszkola nr 4. Oba zespoły zwyciężyły w zorganizowanym tydzień wcześniej Przeglądzie Piosenki Kibica Avii Świdnik. Wystąpiły także tancerki z UDS Cheerleaders i Łukasz Chwieduk, mistrz Polski i Europy w football freestyle. (w)