Wielokulturowy Lublin

W najbliższy czwartek, 24 maja, rozpoczyna się XI Festiwal Wielokulturowy Lublin.
Wyjątkowość imprezy polega na prezentowaniu bogactwa kultur i tradycji mniejszości narodowych i religijnych obecnych w Lublinie. W programie wystawy, koncerty, projekcje filmów, spektakle i zwiedzanie miasta śladami różnych kultur. Organizatorzy zapewniają, że będzie kolorowo, radośnie i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Niektóre wydarzenia wymagają zapisów, które potrwają do 22 maja w Centrum Kultury.


24 maja

Pierwszego dnia będzie można podziwiać kilka wystaw w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków. „Drogi, które prowadzą do Lublina” autorstwa Żmiciera Szyły są zbiorem wykonanych w czasie podróży akwareli, prac graficznych oraz szkiców, które rodziły się z tęsknoty i wspomnień związanych z Lublinem, do którego artysta wciąż powraca. Rysowanie podczas podróży jest dla niego sposobem poznania świata, jest też możliwością odkrycia piękna w prostych rzeczach i codziennych sytuacjach. Uczestnicy zobaczą też wystawę graficzno-fotograficzną pt. „Sofia” Renaty Gogol. Artystka przez kilka miesięcy była studentką Narodowej Akademii Sztuki w Sofii. Miasto ją zachwyciło w takim stopniu, że postanowiła je uwiecznić w swoich pracac,h w których skupiła się głównie na bałkańskiej duszy, czyli połączeniu spontaniczności szczerości. Dzięki temu, uczestnicy będą mogli spojrzeć na miasto oczami graficzki i przeżywać to samo co ona.

Kolejnym wyjątkowym punktem będą „Batiki afrykańskie”, czyli wystawa ze zbiorów Sióstr Białych Misjonarek Afryki. Batik to ciekawa technika barwienia materiału poprzez wielokrotne nakładanie warstw wosku i farby. Na wystawie zobaczymy głównie tkaniny pochodzące z Tanzanii, Kenii, Malawii i Burkina Faso. Na korytarzach Centrum Kultury pojawią się również zdjęcia obrazujące uwarunkowania historyczne wydarzeń 1938 roku, założenie i przebieg akcji polonizacyjno-rewindykacyjnej, proces burzenia cerkwi, reakcje hierarchii i wiernych kościoła prawosławnego oraz opinii publicznej. Nie zabraknie też dokumentów urzędowych, relacji świadków i opinii historyków. Autorami wystawy „1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych” są Grzegorz Kuprianowicz i Sławomir Wyspiański. Wszystkie ekspozycje będzie można zobaczyć do 30 czerwca.

Również pierwszego dnia festiwalu odbędzie się spotkanie „Dookoła świata – magiczna Polska wielu kultur”, O 18.00 w Sali Widowiskowej Centrum kultury Anna i Krzysztof Kobusowie – podróżnicy, fotografowie i dziennikarze zafascynowani wielokulturowością opowiedzą o swoich zainteresowaniach.

25 maja

W piątek o 11.00 organizatorzy zaproszą najmłodszych na spektakl „Wilczek-Milczek” w wykonaniu Teatru Czrevo. Ta białoruska baśń z pewności zachwyci wielu. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Z kolei o 18.30 nieco starsi będą mogli obejrzeć rosyjski dramat pt. „Bliskość”, którego reżyserem jest Kantemir Białagow. To historia rodzinnych relacji. Akcja toczy się na terenach północnego Kaukazu pod koniec lat 90. Z pozoru szczęśliwi bohaterowie stają przed wieloma, trudnymi wyborami, muszą być lojalni wobec rodziny i etnicznej wspólnoty.

O 19.30 przy ul. Lubartowskiej 85 uczestnicy porozmawiają o szabacie i zjedzą wspólną kolację, aby poznać rytuały i tradycje panujące wśród Żydów. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Wieczorem. o 20.30, przyjdzie czas na koncert Bum Bum Orkestar w Wirydarzu Centrum Kultury. Zespół tworzą soliści, którzy ciężką pracą, ogromnymi pokładami energii i radością zyskali już sporą publiczność.

Zaraz po nich do zabawy w tym samym miejscu zaprosi DJ Warsaw Balkan Madness na after party.

26 maja

W sobotę chętni mogą zwiedzać Lublin „autobusem wielokulturowym”. Zbiórka na placu przed Centrum Kultury. Na trasie: parafia ewangelicko-augsburska, Dom Sióstr Białych, cerkiew grekokatolicka, Centrum Kultury Islamu, Pracownia Integracji, katedra prawosławna Przemieniania Pańskiego i kaplica w Wyższym Seminarium Duchownym. Obowiązują zapisy. Wycieczki odbywają się od 10 do 16.00. Przejażdżki autobusem odbywają się też w niedzielę, tą samą trasą i w tych samych godzinach.

Natomiast o godz. 10.30 rozpoczną się spacery szlakiem ewangelickim. Przewodnikiem będzie Tomasz Pieńkowski. Działalność tej mniejszości miała ogromny wpływ na dzisiejsze oblicze miasta, w szczególności na jego rozwój przemysłowy w XIX wieku. Zwiedzający odkryją wiele ciekawych zabytków architektonicznych, np. budynki fabryczne czy instytucje użyteczności publicznej i kulturalnej. Spacer rozpoczyna na placu przed kościołem przy ul. Ewangelickiej 1.

Przez cały dzień będzie można również odwiedzić Centrum Islamu przy ul. Romanowskiego. Zwiedzający będą mogli wysłuchać prelekcji o islamie, skorzystać z biblioteki, obejrzeć makietę świątyni w Mekce i wystawę fotograficzną.

Od 11 do 16.00 potrwa spotkanie „Buddyzm dla pokoju – spotkanie z tradycją buddyzmu tybetańskiego”, które poprowadzi Jacek Miśniakiewicz w Sali Prób Centrum Kultury. Prowadzający wyjaśni, jakie jest znaczenie i sens medytacji, opowiedzą o znaczeniu i symbolice mandali, przygotują prezentację multimedialną i projekcje filmowe.

Tego dnia na odwiedzających otworzy się też Dom Sióstr Białych przy ul. Chodkiewicza i cerkiew grekokatolicka przy al. Warszawskich. W obu miejscach przygotowano wystawy i pokazy. W programie znalazły się spotkania, nauka języka suahili, tańce afrykańskie, opowieści o życiu w Afryce i opowieści o pisaniu ikon oraz tradycji grekokatolickiej w Polsce.

Ok 18.00 w Centrum Kultury publiczność zobaczy film „Wrogowie” autorstwa Swetosława Owczarowa. Akcja toczy się wiosną 1913 roku, kiedy trwa wojna bałkańska. Grupa rozczarowanych, bałkańskich żołnierzy próbuje przetransportować łódź drogą lądową i przekształcić ją w żywą torpedę, która zatopi turecki krążownik. Po drodze spotyka wrogów, którzy nieoczkiwane stają się sojusznikami.

W kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Ewangelickiej odbędzie się koncert The Snopkers Ensemble. Kapela występuje w ośmioosobowym składzie i wykonuje repertuar z różnych epok i kręgów kulturowych. Jest to zarówno muzyka religijna, jak i świecka. Występ zaczyna się ok. 19.00.

Półtorej godziny później w Centrum Kultury w Wirydarzu zagra szczecińska formacja Dikanda, która stawia na autentyczność, oryginalność i cały czas poszukuje nowych nurtów. Inspiracje czerpią z tradycyjnych, folkowych brzmień np. bałkańskich i cygańskich.

27 maja

W niedzielę uczestnicy festiwalu odbędą spacer szlakiem żydowskim. Wycieczka rozpocznie się ok. 10 rano przed bramą starego cmentarza żydowskiego pomiędzy ul. Kalinowszyzna, Floriańską i Sienną. Uczestnicy zobaczą m.in. miejsce gdzie stała Wielka Synagoga Maharszala i wiele innych,

O 18.00 na swój koncert zaprosi zespół Ensemble Quattro Voce, który zagra w katedrze prawosławnej przy ul. Ruskiej. Jego członkowie wykonają najwspanialsze kompozycje cerkiewne Maksyma Berezowskiego.

Pół godziny później odbędzie się projekcja filmu „I tak Cię kocham” w reżyserii Michaela Showaltera. To komedia romantyczna, która stała się światowym hitem ze względu na świeżość, błyskotliwość i nieoczywistość. Mężczyzna z kapitalnym poczuciem humoru i konserwatywną rodziną spotyka nowoczesną dziewczyną, która ma dosyć związków. Połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia, ale na jej drodze pojawia się wiele przeszkód.

Festiwal zakończy się występem zespołu Shukar Gila, który gra muzykę romską. W ich repertuarze znajdują się zarówno pieśni miłosne, jak i dynamiczne i skoczne kompozycje. Formacja zagra w wirydarzu Centrum Kultury o 20.30.

Joanna Niećko