Wiemy, jak będą wyglądały obchody 100-lecia LZPN

Zbigniew Bartnik, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej zdradził tygodnikowi, że na 100-lecie LZPN Związek uhonoruje kluby, a także osoby związane z lubelską piłką, okolicznościowymi złotymi i srebrnymi odznakami

Wielka, piłkarska gala, która odbędzie się 12 listopada w Filharmonii Lubelskiej, a także dwa przygotowane na tę okoliczność wydawnictwa – tak Lubelski Związek Piłki Nożnej zaplanował główne obchody, przypadających na 2022 rok, swoich setnych urodzin.

LZPN świętowanie pięknego jubileuszu rozpoczął już w marcu, galą w jednym z trzech oddziałów – w Zamościu. Teraz czas na Chełm i Białą Podlaskę. – Pod koniec czerwca gala odbędzie się we Włodawie, a w pierwszy weekend lipca w Komarówce – informuje Zbigniew Bartnik, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

Kulminacyjnym punktem obchodów 100-lecia LZPN będzie gala, która została zaplanowana na 12 listopada w Filharmonii Lubelskiej.

– Podczas tego wydarzenia będziemy chcieli uhonorować kluby, a także osoby związane z lubelską piłką okolicznościowymi złotymi i srebrnymi odznakami 100-lecia LZPN. Lada dzień na naszej stronie internetowej pojawią się informacje, kto będzie mógł otrzymać wyróżnienie i jakie trzeba będzie spełnić kryteria – dodaje sternik LZPN.

W przypadku klubów wiadomo już, że srebrne odznaki otrzymają te, które działają od co najmniej 55 lat, a złote od 80. LPZN z pewnością weźmie też pod uwagę osiągnięcia zespołów, bo trudno sobie wyobrazić, by łęczyński Górnik, który powstał w 1979 roku i niedawno obchodził swoje 40. lecie, nie został doceniony.

Na setne urodziny LZPN doczeka się także dwóch wydawnictw. Pierwsze „100 klubów na 100-lecie” tworzy Jacek Kosierb, pasjonat futbolu ze Świdnika, drugie – historię lubelskiego związku Mariusz Giezek, były szef działu sportowego „Dziennika Wschodniego” oraz założyciel i redaktor naczelny nieistniejącego już tygodnika sportowego „Lubelski Sport Express”.

– Prace nad książką idą pełną parą. Praktycznie lista 100 klubów, które zgłosiły się do tej prestiżowej publikacji, jest już zamknięta – mówi Jacek Kosierb. – W wydawnictwie, przede wszystkim, chcę zaprezentować jak najwięcej osób związanych z futbolem na Lubelszczyźnie. Stąd pomysł, aby publikacja zawierała jak najwięcej zdjęć, a tylko nieliczne tabele i wyniki. W książce znajdą się informacje o czołowych ligowych klubach województwa lubelskiego, takich jak: Górnik Łęczna, Motor Lublin, Wisła Puławy, Chełmianka czy Avia Świdnik. Będą też oczywiście informacje o „maluczkich”, czyli na przykład o B-klasowych zespołach: Rakovia Rakówka, Perła Deszkowice, Vir Dorohucza czy Armaty Stoczek Łukowski. Osobny rozdział pod tytułem „Alfabet nieobecnych” będą stanowiły informacje o klubach już nieistniejących, jak np. Arka Krzczonów, Błękitni Suchodoły czy Tornado Branica Suchowolska – dodaje J. Kosierb.BAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here