Wincentów przeciwko fabryce asfaltu

Po Krupcu i Bzitem do protestu przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych dołączył Wincentów. Na zebraniu, w którym wzięli udział przedstawiciele inwestora i wójt gminy Krasnystaw, pojawiło się ponad 100 osób.

Przypomnijmy. Budowę fabryki asfaltu na działkach w Krupem planuje firma Drogmost z Mokrego pod Zamościem. Mieszkańcy protestują, bo boją się zanieczyszczenia środowiska, hałasu i spadku cen działek sąsiadujących z inwestycją. Protesty przeciwko fabryce odbyły się już w Krupcu i Bzitem, a w ubiegłym tygodniu swój sprzeciw wyrazili mieszkańcy Wincentowa. W środę wieczorem w tutejszej świetlicy wiejskiej pojawiło się ponad 100 osób. W zebraniu uczestniczyli także: wójt gminy Krasnystaw Janusz Korczyński, przedstawiciele inwestora oraz Andrzej Bas – kierownik Referatu Budownictwa; Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Krasnystaw.
– Wniosek jest taki, że mieszkańcy Wincentowa nie chcą tej fabryki. Powtarzają, że boją się o swoje zdrowie, o hałas, o smród, o ciężarówki, jakie dojeżdżałyby o zakładu, o zanieczyszczenie środowiska. Próbujemy ich przekonywać, że często te obawy są nieuzasadnione, ale bez skutku – opowiada Bas. Podczas zebrania pojawiła się propozycja, by delegacja mieszkańców wzięła udział w wyjeździe do Zwolenia, gdzie działa podobna fabryka. Na własne oczy mogliby się przekonać czy taka inwestycja stanowi jakieś zagrożenie, mogliby porozmawiać z okolicznymi mieszkańcami. Niestety, propozycja ta została odrzucona – podkreśla kierownik. Bas informuje, że sprawą już zainteresowały się sanepid i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie. Obie te instytucje nakazały firmie Drogmost sporządzenie tzw. opinii środowiskowej planowanej inwestycji. – Zobaczymy, co w niej będzie i dopiero wtedy podejmiemy decyzję, co dalej z tym zakładem. Warto jednak dodać, że pracę znalazłoby tu kilka osób, nie mówiąc już o wpływie dodatkowych pieniędzy z podatków do gminy. Ludzie muszą zrozumieć, jak trudno jest pozyskać w gminie nowych inwestorów, jak trudno o nowe miejsca pracy – podsumowuje.(kg)