Wirtualna podróż zwiastunem kariery

W pierwszych warsztatach „Uczeń na Wyżynie IT” uczestniczyło ponad 200 uczniów

Ponad 200 uczniów, entuzjastów informatyki, wzięło udział w pierwszych w tym roku warsztatach „Uczeń na Wyżynie IT”. Następne wkrótce.


„Uczeń na Wyżynie IT” to warsztaty organizowane przez Urząd Miasta Lublin wraz z przedstawicielami lubelskich firm z branży IT: Bottega IT Minds, DataArt Poland Sp. z o.o., Edge One Solutions Sp. z o.o., EMBIQ Sp. z o.o., Intive SA, Lingaro Sp. z o.o., Mobica Limited Sp. z o.o, Onwelo SA, Predica Sp. z o.o. oraz Sollers Consulting Sp. z o.o.

– Naszym celem jest zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji związanych z nowymi technologiami, zaprezentowanie potencjału lubelskiego sektora IT, a przede wszystkim pokazanie szerokiego kontekstu branży IT, czyli ról i stanowisk pracy innych niż programista i tester oraz tego, że każdy może znaleźć dla siebie miejsce w IT, jeżeli tylko wykaże minimum zaangażowania. Podczas warsztatów, które prowadzili przedstawiciele firm z branży IT, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zasobów lubelskiego sektora informatycznego – mówi Oliwa Wójtowicz, koordynator „Lubelskiej Wyżyny IT” z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości UM Lublin.

– Rynek pracy w sektorze IT w Lublinie dynamicznie się rozwija. W tym momencie zatrudniamy ponad 4000 pracowników w tym sektorze usług, a zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem informatycznym stale rośnie. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu dajemy szansę młodym ludziom, aby już dziś mogli nabyć wiedzę potrzebną do rozpoczęcia przygody z branżą IT. Poprzez warsztaty „Uczeń na Wyżynie IT” chcemy zachęcić uczniów do studiowania kierunków informatycznych, pokazując im jaka kariera czeka ich po uzyskaniu dyplomu, a może nawet jeszcze wcześniej – podkreśla dr Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.

Uczestnicy warsztatów otrzymali solidną dawkę wiedzy na temat wizji przyszłości świata IT oraz możliwości, jakie stwarza rynek pracy w branży informatycznej. Mieli także okazję nauczyć się, jak zbudować własny SmartHome z Raspberry Pi oraz pogłębić swoją wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji i Azure Cognitive Services. Młodzież zwiedziła również nowoczesne biura firm IT zlokalizowane w Centrum Zana Office Park i mogła porozmawiać z zatrudnionymi w nich specjalistami.

– Spotykamy się tu z młodzieżą z ostatnich klas liceów i techników, czyli ludźmi, którzy wkrótce wejdą na rynek pracy. Celem wydarzenia jest pokazanie im, że mogą zostać w Lublinie i rozwinąć ciekawą karierę zawodową. Na rynku pracy w IT jest do obsadzenia wiele ról wśród umysłów ścisłych, osób uważnych i lubiących pracę z innymi. Zaangażowani młodzi pracownicy to korzyść również dla nas – firm z branży IT – mówi Nkosikazi Khumalo, specjalista HR w firmie EMBIQ.

Kolejne spotkania młodych ludzi z branżą IT zaplanowane są w dniach: 26.11.2019 r., 28.01.2020 r. oraz 25.02.2020 r. Zachęcamy do zapisów na warsztaty uczniów liceów i techników. Wydarzenie dedykowane jest zarówno pasjonatom nowych technologii, jak i tym, którym świat IT nie jest jeszcze do końca znany. Udział tylko dla zarejestrowanych klas. Zapisy telefonicznie pod nr tel. 81 466 25 13. Wydarzenie jest bezpłatne, organizowane przez Lubelską Wyżynę IT UM Lublin. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here