Wirtualny portfel w telefonie

Sejm zdecydował, że prawo jazdy będziemy mogli mieć w telefonie. A dokładnie w aplikacji mObywatel. Warto pobrać ją już dziś, bo w apce znajdziemy też eRecepty, informacje o policie OC, czy eLegitymację studenta i ucznia.

Prawo jazdy w telefonie to jedna ze zmian, którą przewiduje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, czyli nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy ułatwiające kierowcom życie to wspólna inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji i resortu infrastruktury. Po wejściu w życie nowych regulacji nie zniknie obowiązek posiadania prawa jazdy. Zmieni się to, że nie będziemy musieli go zawsze przy sobie wozić. Dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów będziemy mogli mieć też w telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel. Można ją już pobierać.

Co się w niej znajduje? Przede wszystkim mTożsamość, mPojazd, eRecepty, a dla uczniów i studentów – mLegitymacje. – Umieściliśmy tam też niezbędnik podróży, czyli moduł „Polak za granicą”. Prawo jazdy w mObywatelu to kolejny ważny element rozwoju tej aplikacji. Stale pracujemy nad tym, aby ją udoskonalać. Użytkownicy to doceniają. mObywatela w swoich telefonach ma już ponad 1,35 miliona Polaków mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Kluczowym elementem mObywatela jest mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

Dzięki profilowi zaufanemu mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie. – Z mTożsamości możemy korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – tłumaczy Zagórski.

– Takich miejsc wciąż przybywa. To nie tylko pociągi i placówki pocztowe, ale też hotele, siłownie, czy wypożyczalnie sprzętu sportowego – dodaje szef MC. Drugi ważny element mObywatela to mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. – Z tego rozwiązania mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – mówi minister cyfryzacji.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.