Witold Pyrkosz nie żyje

Witold Pyrkosz, niezapomniany Balcerek z „Alternatyw 4”, Duńczyk z „Vabank”, czy senior rodu Mostowiaków z „M jak miłość”, zmarł w wieku 90 lat. Aktor urodził się w Krasnymstawie.

Witold Pyrkosz urodził się w Krasnymstawie 24 grudnia 1926 roku. Nie spędził tu jednak dzieciństwa. Jego rodzina była w Krasnymstawie „przejazdem”. Po urodzeniu małego Witolda jego rodzice przenieśli się do Lwowa i tam jego poród został zarejestrowany z datą 1 stycznia 1927 r. Jak czytamy w wikipedii, Pyrkosz w jednym z wywiadów poinformował, że przyczyniła się do tego jego babka, która chciała, aby poszedł do wojska o rok później.
W 1954 r. Pyrkosz ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Debiutował na scenie kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego, a na srebrnym ekranie w 1956 roku w filmie „Cień” Jerzego Kawalerowicza. Największą popularność zyskał dzięki kreacjom serialowym: plutonowego Wichury z „Czterech Pancernych”, Jędrusia Pyzdry z „Janosika”, Balcerka z „Alternatyw 4” oraz Lucjana Mostowiaka z „M jak miłość”. Zagrał też m.in. w „Mecie” Antoniego Krauzego i dwóch „Vabankach” Juliusza Machulskiego, gdzie wcielił się w rolę niezapomnianego Duńczyka. W sumie Pyrkosz miał na swoim koncie blisko 100 ról teatralnych i filmowych. W 2005 r. został laureatem Telekamer w kategorii Najlepszy Aktor oraz Złotych Spinek w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia 2007 za całokształt pracy artystycznej. Zmarł 22 kwietnia 2017 r. w Warszawie. (k)