Wiwat, Niepodległa!

KRASNYSTAW

Biało-czerwony pochód ulicami miasta, uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, liczne koncerty, konkursy i zabawy, gorący poczęstunek, a na koniec pokaz fajerwerków.

Mieszkańcy Krasnegostawu pięknie uczcili stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W święcie wzięli udział m.in. poseł Teresa Hałas i burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz. Sporą atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcie z Józefem Piłsudskim, w którego wcielił się jeden z mieszkańców miasta. (fot. Foto-Studio Sarzynscy)

TARNOGÓRA

Tak uroczyście w Tarnogórze dawno nie było. W niedzielę w kościele pw. Świętej Zofii odbyła się uroczysta msza święta z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W świecie wzięły udział władze gminy na czele z wójtem Jerzym Lewczukiem. (k)

ŻÓŁKIEWKA

Msza święta w kościele św. Jakuba Apostoła, złożenie wieńców pod pomnikiem poległych, a także odsłonięcie tablicy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W świętowanie 11 Listopada aktywnie włączyła się też Żółkiewka. Część artystyczna imprezy odbyła się w Gminnej Hali Sportowej w Żółkiewce. Na scenie zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych oraz ZSP w Żółkiewce. (k)

SIENNICA NADOLNA

W ostatnich tygodniach w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Siennicy Nadolnej dominowały barwy biało-czerwone. Z okazji Święta Niepodległości młodzież zaangażowana była w różne działania pod hasłem „My dla Niepodległej”.
Powstawały narodowe flagi, godła, kotyliony, plakaty, życzenia dla Polski. Uczniowie brali udział w konkursach: matematycznym – „Sto zadań na 100-lecie” oraz plastycznym – „Najpiękniejsze godło Polski”.

Setną rocznicę odzyskania niepodległości upamiętniono podczas uroczystej akademii. Wyjątkowym momentem było odśpiewanie o godzinie 11.11 hymnu państwowego. W tym samym czasie Mazurka Dąbrowskiego śpiewano w ponad 24 tysiącach polskich szkół i przedszkoli. Na koniec reprezentacja uczniów udała się na Cmentarz Parafialny w Krasnymstawie, by bohaterom powstań, I i II wojny światowej, zapalić znicze. (k)

GORZKÓW

Gmina Gorzków uroczyście uczciła Święto Niepodległośc. Organizatorami święta byli: wójt Gorzkowa Marek Kasprzak, Centrum Społeczno-Kulturalne w Gorzkowie, parafia Św. Stanisława BiM, SP w Gorzkowie oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorzkowskiej.
Obchody rozpoczęto mszą świętą w intencji ojczyzny, po której wszyscy udali się pod Pomnik Poległych.

Wieńce złożyli pod nim przedstawiciele władz gminy z wójtem Kasprzakiem na czele oraz harcerze. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu harcerzy, recytatorów i zespołów przygotowana przez pracowników Centrum Kultury. Miłym akcentem było wypuszczenie w powietrze 100 biało-czerwonych baloników symbolizujących sto lat wolnej Polski. Nie zabrakło zabawy przy ognisku i degustacji potraw przygotowanych przez Zespół Kulinarny z Gorzkowa. (k)

II LO W KRASNYMSTAWIE

W II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie uroczyście obchodzono setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzież włączyła się m.in. w akcję ogłoszoną przez ministra edukacji narodowej bicia „Rekordu dla Niepodległej”.

Za przygotowanie uczniów była odpowiedzialna Joanna Szufnara. W dalszej części młodzież pod kierunkiem nauczyciela historii Marka Nowosadzkiego zaprezentowała wzruszający montaż słowno-muzyczny upamiętniający tragiczne losy Polaków w okresie zaborów, polskie drogi do niepodległości oraz atmosferę pamiętnego 11 listopada 1918 roku. Przypomniano rolę „Ojców Niepodległości” – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa. Ignacego Daszyńskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego i wielu innych bezimiennych bohaterów, którzy oddali swoje życie za ojczyznę.

W akademii udział wzięli: Maja Czajka, Filip Rybczyński, Rita Kulczyńska, Katarzyna Wójcik, Klaudia Sadlak, Wiktoria Mazurek, Piotr Burak, Chomik Klaudia, Małgorzata Wysocka, Wiktoria Siembiga, Wiktor Mazur, Patrycja Czerwonka, Karolina Chodun, Patrycja Dorota, Emilia Kasperek, Martyna Spyra, Karolina Bak, Wiktoria Dworuga i Weronika Guz. Oprawę techniczną zapewnili Andrzej Szałaj i Paweł Kurek, a dekorację zaprojektowała i wykonała Joanna Szufnara oraz uczennice Julia Lisowska, Karolina Chodun i Wiktoria Wójtowicz.(k)

SP NR 5 W KRASNYMSTAWIE

W SP nr 5 w Krasnymstawie zorganizowano uroczystość upamiętniającą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Blasku przedsięwzięciu dodały występy chóru szkolnego, solistów oraz recytatorów z klasy ósmej i pierwszej.

W pieśniach i wierszach przypomniano miniony radosny, ale i trudny fragment polskiej historii, który współczesnych winien zmuszać do ciągłej refleksji nad pojęciem wolności. Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: Marzeny Bas, Agnieszki Kostrzanowskiej, Marzeny Krzysztofiak, Bożeny Mąki i Teresy Miszczak. (k)