Własna przygoda z nauką

W czwartek, 4 kwietnia br. w auli Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej opiekunowie i członkowie kół naukowych spotkali się na II Interdyscyplinarnym Forum Kół Naukowych Politechniki Lubelskiej.


Na Politechnice Lubelskiej działa blisko 50 studenckich kół naukowych. Co piąte z nich działa ponad 20 lat. Pozwalają na rozwijanie zainteresowań, kształtują umiejętności potrzebne w przyszłej pracy zawodowej, umożliwiają poznawanie ciekawych ludzi.

– Podczas naszych spotkań opowiadamy o swojej działalności w kole, chwalimy się nowymi projektami i zarażamy swoimi pasjami. Szczególnie zachęcamy nowych studentów do włączania się w prace kół i rozpoczęcia własnej przygody z nauką – mówi Paulina Woźniak, prezes Studenckiego Koła Naukowego Menedżerów.

Członkowie kół uczestniczą w konferencjach i seminariach, rywalizują w konkursach krajowych i międzynarodowych, publikują i prowadzą projekty badawcze z naukowcami, a dodatkowa aktywność w trakcie studiów wpływa na ich atrakcyjność w oczach pracodawcy.

– Studenci chętnie działają w kołach naukowych, dzięki czemu zdobywają kompetencje, które pracodawcy cenią sobie najbardziej: pracowitość, samodzielność, kreatywność, umiejętność pracy zespołowej, lojalność. Dodatkowo szlifują praktyczne umiejętności organizacyjne – mówi prof. Ewa Bojar, opiekun Koła Naukowego Menedżerów.

W kołach naukowych powstaje wiele ciekawych wynalazków, m.in.: pojazd z napędem elektrycznym ELVIC, mobilny robot, łazik marsjański, replika trenażera czołgowego, zintegrowany z dronem Buggy 4×4 czy Hydros – pojazd z zasilaniem wodorowym. Są one pokazywane na krajowych i międzynarodowych wystawach oraz konkursach, gdzie zdobywają medale i wyróżnienia.

– Dobra uczelnia zapewnia nie tylko wysoki poziom kształcenia, ale stwarza również możliwość rozwijania pasji pod okiem doświadczonych naukowców – jak dodaje prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej:

Organizatorami Forum były: Koło Naukowe Menedżerów oraz Koło Energetyki Odnawialnej GRUPA OGNIWO. MG