Włodawska Orkiestra Dęta

Powstała przed niemal rokiem Włodawska Orkiestra Dęta poszukuje chętnych do nauki gry na instrumentach muzycznych. – Chcemy nawiązać do pięknych tradycji włodawskiej orkiestry z lat 80. XX wieku, kiedy to pod kierunkiem Stanisława Chudziaka przynosiła chlubę miastu – mówi Andrzej Rysz, prezes stowarzyszenia WOD.

– Pomysł wznowienia działalności orkiestry powstał z potrzeby – mówi A. Rysz. – W naszym mieście bardzo jej brakuje. Widać to nie tylko podczas uroczystości państwowych czy patriotycznych, ale również na co dzień.
– Na razie mamy w orkiestrze 21 osób – mówi dyrygent Stanisław Chudziak. – W większości to byli muzycy, ale wciąż poszukujemy chętnych. Zwłaszcza zależy mi na tych, którzy współtworzyli ze mną orkiestrę w latach 70. i 80. XX wieku. Jesteśmy jednak otwarci na wszystkich umuzykalnionych mniej lub bardziej. Instrumenty dla nich mamy. Chcemy, by to była co najmniej 40-osobowa orkiestra jak w najlepszych czasach.
Kierownikiem orkiestry jest S. Chudziak. Stowarzyszenie pozyskuje sponsorów, szczególnie na odnowienie instrumentów oraz nowe stroje. – Renowacja np. saksofonu to często koszt kilku tysięcy złotych. Ponadto zbieramy na stroje dla muzyków. Żadna poważna orkiestra nie może istnieć bez pięknych jednolitych strojów, a te kosztują. Chcemy, aby były one z symbolami miasta i powiatu, by w każdym miejscu orkiestra promowała naszą piękną ziemię – mówi A. Rysz.
Na razie udało się uzyskać pomoc od burmistrza, MPGK, firmy Handbud oraz Nadleśnictwa Włodawa.
Pierwszy publiczny koncert planowany jest podczas Wielkiej Orkiestrowej Majówki w tym roku.
Bezpłatne zajęcia obywają się o godz. 18.00 w każdy wtorek w PG nr 1 w sali nr 72 (II p.). Chętni mogą też zgłaszać swój akces telefonicznie – nr 600 887 756. Instrumenty muzyczne czekają!. Orkiestra szuka też tych, którzy umieją grać i już mają doświadczenie. (p)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here