Wnioski i troski

Zebranie Rady Osiedla Działki poświęcono głównie wnioskom inwestycyjnym do przyszłorocznego budżetu miasta. Jednak podczas spotkania mieszkańcy mieli też okazję opowiedzieć władzom o bolączkach, z którymi muszą się zmagać na co dzień. Niektórzy na odpowiedź nie musieli długo czekać. Na przykład, radny Zygmunt Gardziński od razu rozwiał nadzieje mieszkańców ul. Bolesława Prusa na budowę kanału burzowego. Otwarcie powiedział, że to zbyt droga inwestycja i nie ma szans na jej realizację.

Rada Osiedla Działki zdecydowała, że osiem ubiegłorocznych wniosków ponownie złoży do projektu budżetu miasta na 2018 r. Dwa dodatkowe zgłosili obecni na zebraniu mieszkańcy. Chodzi o modernizację ul. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego i budowę ul. Tęczowej.
W czasie dyskusji, jeden z mieszkańców zapytał czy przy ul. Bolesława Prusa powstanie kanał burzowy, bo podczas większych opadów zbiera się tam woda i nie ma odpływu. Obecny na zebraniu przewodniczący Rady Miasta Chełm, Zygmunt Gardziński, wyjaśnił, że to zbyt droga inwestycja i trzeba próbować w inny sposób rozwiązać problem. – Taki kanał burzowy musi mieć kilka metrów głębokości. Koszt jego budowy to najmniej kilkaset tysięcy złotych. Dla małych ulic to się zwyczajnie nie opłaca. Wodę można odprowadzać innymi sposobami. Na przykład przez tak zwaną „kratkę”. Takie rozwiązanie z powodzeniem sprawdza się w innych częściach miasta – mówił radny.
Z innym problemem zmagają się mieszkańcy ul. Tęczowej, która biegnie bezpośrednio do ścieżki rowerowej przy ul. Hrubieszowskiej. – Nasza ulica nie jest utwardzona i może rowerzyści nie zdają sobie sprawy, że coś może z niej wyjechać. Żaden nie pomyśli nawet żeby zwolnić, a kierowcy naprawdę mają w tym miejscu ograniczoną widoczność. Sama ostatnio uderzyłam w rowerzystkę, bo zauważyłam jej w porę. Nie można zainstalować w tamtym miejscu luster? – dopytywała się mieszkanka.
Zdaniem Z. Gardzińskiego, lustra w tym przypadku się nie sprawdzą. Przewodniczący Rady Osiedla Działki, Roland Kurczewicz, zaproponował postawienie znaku ostrzegawczego dla rowerzystów. – Podejrzewam, że w innych miastach również zdarzały się podobne sytuacje. Zgłoszę tę sprawę do Zarządu Dróg Miejskich i mam nadzieję, że uda się znaleźć jakieś wyjście – zapewniał R. Kurczewicz.
Z kolei mieszkańcy ul. Świerkowej zmagają się z notorycznie zatruwanym powietrzem. Według jednej z nich, winę za toksyczną atmosferę ponosi jeden z sąsiadów, którego podejrzewa o spalanie śmieci. – Mieszkam tam już dłuższy czas i nigdy nie widziałam, aby spod jego domu były odbierane nieczystości. Przecież musi coś robić z odpadkami. W zimie powietrze jest tak zanieczyszczone, że nawet okna nie mogę otworzyć – twierdziła jedna z mieszkanek.
R. Kurczewicz poradził, by takie sprawy zgłaszać Straży Miejskiej, która jest wyposażona w czujniki mierzące poziom zanieczyszczeń i do jej kompetencji należy badanie stanu powietrza.
Na zakończenie, przewodniczący przypomniał o głosowaniu nad wnioskami do budżetu obywatelskiego. Głosy będzie można oddawać w dniach 02 – 07 października. Wspomniał także o możliwości podłączenia się do sieci grzewczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. – Na ostatnim zebraniu wiele osób wyraziło chęć podłączenia. Jeśli są jeszcze osoby zainteresowane, szersze informacje można uzyskać bezpośrednio od władz MPEC – R. Kurczewicz. (sr)

Wnioski zgłoszone do projektu budżetu miasta na 2018 r. przez Radę Osiedla Działki:

– Kontynuacja prac przy modernizacji i budowie chodników ul. Litewskiej,
– Modernizacja ul. Baczyńskiego,
– Remont ul. Grunwaldzkiej,
– Przebudowa skrzyżowania ul. Mościckiego z ul. Reytana wraz z budową kanalizacji burzowej,
– Remont ul. Ogrodniczej na odcinku od skrzyżowania z ul. Łowiecką do zakrętu w ul. Prusa, wraz z budową chodnika,
– Remont ul. Prusa na odcinku od skrzyżowania z ul. Świerkową do skrzyżowania z ul. Grunwaldzką,
– Wymiana nawierzchni asfaltowej ul. Wyszyńskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Żeromskiego do skrzyżowania z ul. Hrubieszowską,
– Regulacja studzienek na ul. Prusa na odcinku od ul. Modrzewiowej do ul. Ogrodniczej,
– Budowa ul. Tęczowej,
– Modernizacja ul. Jaworskiego.