Woda i ścieki podrożeją mniej

Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” nie zgodziło się na proponowaną przez MPWiK podwyżkę ceny wody i ścieków w Lublinie o ponad 12%. W poprawionej taryfie spółka wnioskuje o zatwierdzenie podwyżki na poziomie niecałych 10%.


Zgodnie z obowiązującymi od 2017 roku przepisami zatwierdzanie wszystkich taryf cen wody i ścieków na terenie całego kraju należy do kompetencji Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Wcześniej robiły to poszczególne rady gmin, których stanowisko w tej sprawie nie było jednak formalnie wiążące dla przystawiających je firm dostarczających wodę i odprowadzających ścieki i nawet przy sprzeciwie radnych, taryfy mogły wejść w życie. Od 2018 roku decyzja PPW „Wody Polskie” jest wiążąca, a cennik w zatwierdzonej wersji obowiązuje przez trzy lata.

Zgodnie z obowiązującym od 1 czerwca 2018 roku cennikiem MPWiK w Lublinie metr sześcienny wody kosztuje 3,72 zł, a odprowadzenie metra sześciennego ścieków – 5,19 zł (brutto), tj. łącznie 8,91 zł. Według taryfy złożonej do zatwierdzenia w lutym br. od 1 czerwca spółka chciała podnieść ceny wody do 4,33 zł/m3, a ścieki do 5,70 zł.m3 (w sumie 10,03 zł), a od czerwca 2022 r. do 10,70 zł/m3. Władze spółki konieczność podwyżki cen uzasadniały wzrostem kosztów pozyskiwania, oczyszczania i dostarczania wody oraz odprowadzenia i oczyszczania ścieków, koniecznością dalszego podnoszenia jakości świadczonych usług i ponoszenia nakładów na rozbudowę oraz poprawę stanu infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w Lublinie.

– Spółka podjęła szereg działań mających minimalizować koszty w każdym możliwym zakresie – przekonywały władze MPWiK, przypominając, że ceny wody i ścieków w Lublinie nie były podwyższane od pięciu lat i są jednymi z tańszych w kraju, a z miast wojewódzkich taniej płacą tylko mieszkańcy Torunia i Łodzi. Przedstawione argumenty i kalkulacje nie przekonały jednak Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, który odmówił zatwierdzenia podwyżki w takiej wysokości, a goszczący w ubiegłym tygodniu w Lublinie prezes „Wód Polskich” Przemysław Daca, stwierdził, że Lublin jest w „niechlubnej” czołówce miast wojewódzkich jeśli chodzi o gigantyczną skalę podwyżki, dodając, że z reguły większe miasta powinny mieć niższe stawki.

MPWiK przedłożyło już „Wodom Polskim” do zatwierdzenia zmienioną taryfę. Proponuje w niej podwyżkę cen wody i ścieków o niecałe 10 proc. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here