Woda i ścieki popłyną w górę

MPWiK konieczność podwyżki tłumaczy m.in. wzrostem cen energii i przypomina, że obecne ceny wody i ścieków w Lublinie są jedynymi z tańszych w regionie i obowiązują już od ponad 5 lat

O ponad 12 procent chce podwyższyć cenę wody i ścieków Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy trafił 1 lutego do zatwierdzenia przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Spółka uzasadnia podwyżkę wzrostem kosztów działalności, w tym głównie prądu i wskazuje, że obecne ceny wody i ścieków w Lublinie są jednymi z niższych w regionie.

Zgodnie z obowiązującymi od 2017 roku przepisami zatwierdzanie wszystkich taryf cen wody i ścieków na terenie całego kraju należy do kompetencji Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Wcześniej robiły to poszczególne rady gmin, których stanowisko w tej sprawie nie było jednak formalnie wiążące dla przystawiających je firm dostarczających wodę i odprowadzających ścieki i nawet przy sprzeciwie radnych taryfy mogły wejść w życie. Od 2018 roku decyzja PPW „Wody Polskie” jest wiążąca, a cennik w zatwierdzonej wersji obowiązuje przez trzy lata.

Zgodnie z obowiązującym od 1 czerwca 2018 roku cennikiem MPWiK w Lublinie metr sześcienny wody kosztował 3,72 zł, a odprowadzenie metra sześciennego ścieków – 5,19 zł (brutto), tj. łącznie 8,91 zł. Według nowego cennika, od 1 czerwca 2021 r., przez rok woda miałaby kosztować 4,33 zł/m3, a ścieki 5,70 zł.m3 (w sumie 10,03 zł), czyli o ponad 12% drożej niż teraz. Dla czteroosobowej rodziny oznaczałoby to podwyżkę o ok. 15 zł miesięcznie (jedna osoba zużywa średnio 3 m3 wody). Od czerwca 2022 r. woda i ścieki w Lublinie miały kosztować łącznie 10,70 zł/m3, a od czerwca 2023 roku – 10,70 zł. Zmiany dotyczyłyby również opłat abonamentowych za odczyt wodomierza.

Władze spółki konieczność podwyżki cen uzasadniają wzrostem kosztów pozyskiwania, oczyszczania i dostarczania wody oraz odprowadzenia i oczyszczania ścieków, koniecznością dalszego podnoszenia jakości świadczonych usług i ponoszenia nakładów na rozbudowę oraz poprawę stanu infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w Lublinie. – Spółka podjęła szereg działań mających minimalizować koszty w każdym możliwym zakresie.

W jednym z najbardziej kosztotwórczych obszarów, czyli zakupu energii elektrycznej od dostawców zewnętrznych, zdecydowano o wspólnych postępowaniach przetargowych na zakup energii, co już od 2015 roku umożliwia uzyskanie najkorzystniejszej ceny na rynku energii. Mimo podjętych działań w celu ograniczenia kosztów, na przestrzeni pięciu lat ceny energii z przetargów wzrosły ponad 50 procent – informują władze MPWiK w Lublinie.

Spółka podkreśla również, że ceny wody i ścieków w Lublinie nie były podwyższane od pięciu lat i są jednymi z tańszych w kraju. Spośród 18 największych aglomeracji mniej od lublinian płacą tylko mieszkańcy Białegostoku, Torunia i Łodzi, gdzie również szykują się podwyżki. Jeśli wniosek MPWiK o zatwierdzenie nowej taryfy zostanie pozytywnie rozpatrzony przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, zacznie ona obowiązywać najwcześniej 1 czerwca br. przez kolejnych 36 miesięcy. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here