Woda i ścieki bez zmian

MPGK nie planuje w tym roku podwyżki stawek opłat za wodę i ścieki w Chełmie. Wszystko wskazuje jednak na to, że ceny zarówno wody, jak i ścieków pójdą w górę od czerwca 2019 roku. – O kilkanaście groszy – zapowiada wstępnie prezes spółki Andrzej Roguski.

Radni nie mają już nic do powiedzenia w kwestii cen wody i ścieków. Od 1 stycznia br. taryfy zatwierdzają dyrektorzy Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, które podległe są nowo powstałej spółce „Wody Polskie”. Ma ona zapewnić sprawniejsze zarządzanie zasobami wodnymi.
Wody Polskie przejęły dotychczasowe należności, zobowiązania, prawa i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Nowa instytucja opiniuje regulaminy dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zatwierdzania taryf a także rozstrzyga ewentualne spory pomiędzy odbiorcami usług, a przedsiębiorcami.
Do poniedziałku 12 marca wszyscy operatorzy mają obowiązek złożyć do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej wnioski o zatwierdzenie taryf za wodę i ścieki na okres trzech lat, z różną kalkulacją cen. – Chodzi o to, że jeśli z wyliczeń wynika, że bieżące ceny pokryją wszystkie koszty działalności w ciągu najbliższego roku, nie ma podstaw na podnoszenia stawek opłat. Jeżeli natomiast obliczenia wskazują, że w kolejnym roku koszty będą większe, wówczas podwyżka cen jest jak najbardziej uzasadniona – wyjaśnia prezes MPGK, Andrzej Roguski.
MPGK jest na etapie opracowywania wniosku o zatwierdzenie nowych taryf. Szczegóły będą znane w poniedziałek 12 marca. – Dostaliśmy na to mało czasu, gdyż dopiero 2 marca po południu ukazało się w rozporządzenie dotyczące przepisów wykonawczych – wyjaśnia prezes Roguski. – Jednak już wiemy, że ceny wody i ścieków w Chełmie przez najbliższy rok nie ulegną zmianie. Obecne stawki pozwolą nam pokryć wszystkie koszty, zresztą planujemy też pewne oszczędności. Wiele wskazuje na to, że opłaty te wzrosną od 11 czerwca 2019 roku. Dziś jeszcze nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, o ile pójdą one w górę. Z wstępnych obliczeń będzie to po kilkanaście groszy na metrze sześciennym wody i metrze sześciennym ścieków – mówi prezes MPGK.
Dla przypomnienia, cena metra sześciennego wody w Chełmie kosztuje 3,43 zł, a ścieków – 6,13 zł. MPGK jest też operatorem wody w gminie Chełm i Kamień. Jak mówi prezes Roguski, niewykluczone, że spółka będzie wnioskowała o kilkugroszowe obniżenie stawek wody w gminie Chełm. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here