Wojenne fotografie od szlachetnego darczyńcy

Jedno z przekazanych zdjęć

Bogaty zbiór zdjęć lubelskiego ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN” powiększył się o kolejne fotografie dokumentujące Lublin z czasów II wojny światowej.


130 zdjęć pochodzi z prywatnej kolekcji anonimowego darczyńcy, który skupował wojenne widoki Lublina na różnego rodzaju aukcjach. Swój zbiór przekazał do zeskanowania pracownikom Pracowni Ikonografii z Bramy Grodzkiej. Wszystkie fotografie zamieszczone są w Internecie.
– Te prace wykonane zostały prawdopodobnie przez niemieckich żołnierzy – informują pracownicy Pracowni Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. Zdjęcia przedstawiają zarówno początek wojny i bombardowanie Lublina, jak i widoki z getta na Podzamczu czy ulice i budynki nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej, np. ulicę Szeroką czy ogromną synagogę Maharszala, która znajdywała się tam, gdzie dziś przebiega aleja Solidarności. Zdjęcia to luźny zbiór fotografii. Nie powstały w ramach jednego zlecenia, nie zostały też wykonane przez jedną osobę. Różne są także daty i miejsce ich wykonania. Wszystkie zostały zakupione na aukcjach internetowych, gdzie figurowały, jako kadry przedstawiające dzielnicę żydowską w Lublinie. – Nie wiemy, czym kierowali się właściciele tych materiałów, wystawiając je na licytację. Nie wiemy nawet, kim byli: czy to potomkowie autorów fotografii, pozbywający się kłopotliwych pamiątek rodzinnych czy też zwyczajni handlarze, którzy wyczuli świetny interes w zdjęciach pochodzących z czasów II wojny światowej. Jedno jest pewne: zdjęcia te stanowią unikalny materiał źródłowy dla wszystkich osób zainteresowanych historią Lublina, a zwłaszcza historią społeczności żydowskiej, przez blisko 600 lat współtworzącej dzieje tego miasta – mówi Marcin Federowicz z Pracowni Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. Właściciel kolekcji postanowił pozostać anonimowy. – Tym bardziej należy docenić jego gest, uczyniony nie dla poklasku, a dla wspólnego dobra wszystkich mieszkańców Lublina na 700-lecie miasta – dodaje Federowicz. Zdigitalizowany zbiór to zdjęcia czarnobiałe. Większość ma format półpocztówkowy. Udostępnione są w Internecie pod adresem: http://teatrnn.pl/zdjeciawojenne/ (EM.K.)