Prawa miejskie odzyskały niedawno Rejowiec i Siedliszcze, a Wojsławice też nie chciałby być gorsze. Już wkrótce w ramach konsultacji społecznych mieszkańcy tej gminy odpowiedzą na pytanie, są za nadaniem miejscowości Wojsławice statusu miasta”. Jeśli większość odpowie twierdząco, z początkiem przyszłego roku władze gminy zamierzają złożyć wniosek o nadanie praw miejskich.
Temat odzyskania przez Wojsławice praw miejskich nie jest nowy. Już kilka lat temu wójt Henryk Gołębiowski zapowiadał, że chciałby, aby za jego urzędowania siedziba gminy stała się miastem.
– Przywrócenie statusu miasta, który Wojsławice posiadały przez ponad 420 lat od 1440 roku i straciły je decyzją cara po powstaniu styczniowym traktujemy przede wszystkim jako przywrócenie sprawiedliwości dziejowej, czyli odzyskanie czegoś, co zostało nam bezprawnie odebrane – wskazuje wójt. – Status miasta to także prestiż i zmiana wizerunkowa, która wpłynie na podniesienie naszej atrakcyjności inwestycyjnej. Stworzy również dodatkowe możliwości ubiegania się o fundusze zewnętrzne przypisane miastom, albowiem będziemy miastem i gminą. Dodatkowym plusem będzie możliwość rozwoju zabudowy innej niż zagrodowa, gdyż będzie łatwiej przeznaczać grunty na cele nierolnicze i nieleśne.
Na sierpniowej sesji rady gminy Wojsławice zapadła decyzja w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawie nadania miejscowości Wojsławice statusu miasta. Ruszą one już niebawem.
– Konsultacje przeprowadzone zostaną w terminie od dnia wejścia w życie uchwały rady gminy Wojsławice w przedmiotowej sprawie tj. po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego i potrwają do 15 grudnia 2024 roku. Bardzo zależy nam na jak największej frekwencji. Karty do głosowania udostępnione będą na stronie internetowej gminy Wojsławice oraz w Biuletynie Informacji Publicznej UG Wojsławice. Będą także udostępnione w sekretariacie UG, a także podczas zebrań wiejskich w sprawie wyboru sołtysów i rad sołeckich, które planowane są w pierwszej połowie października br. Będzie można złożyć je w sekretariacie UG, przesłać pocztą lub przekazać za pośrednictwem Sołtysów. Osoby, które posiadają podpis kwalifikowany lub profil zaufany będą mogły przesłać karty za pomocą skrzynki podawczej ePUAP – mówi wójt.
Jeśli wynik konsultacji potwierdzi, że większość mieszkańców jest za nadaniem Wojsławicom statusu miasta, na początku przyszłego roku gmina złoży stosowny wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji za pośrednictwem wojewody lubelskiego. Jeśli cały proces przebiegnie pozytywnie, to Wojsławice będą miastem od 1 stycznia 2026 roku. (w)