Wojsławice zapraszają na Jarmark

W niedzielę, 30 maja, odbędzie się pierwszy, inauguracyjny Jarmark Wojsławicki. Swoje produkty zaprezentują producenci ekologicznej żywności oraz regionalnych potraw i przysmaków. Nie zabraknie też dzieł ludowych twórców, malarzy, rzeźbiarzy i rękodzielników.

– Pomysł na organizację cyklicznych Jarmarków Wojsławickich zrodził z się chęci lepszego wykorzystania potencjału przebudowanego i odnowionego targowiska w Wojsławicach, a tym samym stworzenia nowej, ciekawej oferty handlowej. Chcielibyśmy, aby to wydarzenie przyciągało nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale mieszkańców całego regionu i okolic – mówi wójt gminy Wojsławice, Henryk Gołębiowski.

Jarmarki Wojsławickie mają odbywać się w cyklicznie, w ostatnie niedziele miesiąca, począwszy od maja aż do września. Aby uatrakcyjnić to wydarzenie, każdemu jarmarkowi będzie towarzyszyć jakieś wydarzenie kulturalne.

– W dniu pierwszego jarmarku obowiązywać będą jeszcze ograniczenia dotyczące organizacji imprez, ale już w trakcie drugiej edycji jarmarku, zaplanowanej na 27 czerwca, odbędą się imprezy z okazji „Dnia Dziecka” i „Rozpoczęcia wakacji”. Natomiast kolejny jarmark, planowany na 25 lipca będzie połączony ze „Spotkaniami Trzech Kultur”. W ostatnią niedzielę sierpnia odbędą się „Dożynki Gminne”, którym także towarzyszyć będzie jarmark; we wrześniu, w ramach jarmarku, odbędzie się festyn na pożegnanie lata i powitanie jesieni. W dni, kiedy będzie odbywał się jarmark, do zwiedzania zostanie udostępniona nieodpłatnie Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej oraz inne atrakcje turystyczne na terenie naszej gminy. Miejsca handlowe dla sprzedawców również zostaną udostępnione nieodpłatnie. Serdecznie zapraszamy i wystawców, i kupujących – dodaje wójt.

Niedzielne jarmarki będą różnić się od targów, które w Wojsławicach odbywają się w środy i soboty. Będą one dedykowane producentom ekologicznej żywności oraz wytwórcom regionalnych potraw i przysmaków. Będą również miejscem prezentacji i sprzedaży dzieł twórców ludowych, rękodzieła, rzemieślników, malarzy, rzeźbiarzy wikliniarzy, garncarzy, hafciarek itp. Do Urzędu Gminy zgłosiło się już kilkunastu wystawców zainteresowanych udziałem w jarmarku.

Są wśród nich osoby oferujące m.in. rękodzieło artystyczne, makramy, słomiane kapelusze, obrazy malowane technika olejną i akrylową, ikony pisane na deskach, rzeźby w drewnie lipowym, koronki, biżuterię, ręcznie malowaną odzież, gadżety związane z postacią Jakuba Wędrowycza, a także wyroby kulinarne (pierogi, chleb, dania z mięsa, bigos). Nabór wystawców wciąż trwa. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Urzędu Gminy Wojsławice. Jarmark rozpocznie się o godz. 8 i potrwa do godz. 16. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here