WOŚP w Chełmie – Grali na całego

Z roku na rok chełmianie podbijają stawkę. Podczas chełmskiego Finału WOŚP udało się uzbierać ponad 170 tys. zł i tym samym pobić ubiegłoroczny rekord.

(12 stycznia) W Polsce i wielu państwach świata odbył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem zbiórki był zakup nowoczesnego sprzętu do specjalistycznych szpitali dziecięcych. W Chełmie rolę koordynatora po raz piętnasty pełnił Automobilklub Chełmski, a szefem sztabu był prezes klubu Grzegorz Gorczyca. Głównymi sponsorami finału były, podobnie jak w latach ubiegłych, firmy Azart Jana Kwiatkowskiego i Melix Zbigniewa Milewskiego, a oficjalnym bankierem – Wschodni Bank Spółdzielczy. Bezpieczeństwo zapewniła bezpłatnie firma Ochrona Obiektów i Imprez. W Chełmie już zebrano ponad 170 tys. zł, a to jeszcze nie koniec wpłat. Jednak już teraz wiadomo, że po raz kolejny w mieście padł rekord zbiórki.

W ub.r. zebrano 140 tys. zł. Orkiestrowe granie rozpoczęło się już w piątek i tradycyjnie otworzyły je licytacje w Radiu Bon Ton. Miały one miejsce w piątek, sobotę i niedzielę, a ich efekt to ponad 23 tys. zł. Wśród licytowanych przedmiotów i usług były m.in. kursy na prawo jazdy, fotele, orkiestrowe gadżety, usługi tatuażu, lot helikopterem, projekt ogrodu, pokaz baniek mydlanych i koszulka reprezentacji Polski z podpisami piłkarzy. Prestiżowe Serduszko nr 1 wylicytował za kwotę 2900 zł Piotr, a nr 3 za 500 zł – Mirosław.

Kolekcjonerem serduszek nr 2 jest firma Lomarex, która tym razem na ten zakup wydała 900 zł. Podczas licytacji w niedzielę Przychodnia Lancet i Auto Części Janów zaciekle walczyły o talon na kulig o wartości 300 zł. Przy kwocie licytacji równej 2000 zł licytanci dogadali się, że każdy z nich wpłaci tę kwotę na rzecz Orkiestry, a kupon na kulig przekażą do domu dziecka. Najwięcej pieniędzy wylądowało w puszkach Patrycji Sugier (8521,15 zł) i Emilki Orłowskiej (3599,02 zł), jednak na ten wynik złożyły się też wpływy z zorganizowanych imprez.

W zbiórce ulicznej najwięcej pieniędzy znalazło się w puszkach Wiktorii Walczuk (1827,30 zł), Weroniki Ulińskiej (1465,10 zł) i Jakuba Goleckiego (1412,75 zł). Ponad tysiąc zł w swoich puszkach mieli również: Wiktoria Majewska, Karolina Ostasz, Marcin Paluch, Przemysław Gil, Katarzyna Dzik, Kamil Król, Paulina Jańczuk, Julia Babińska, Daniel Florek, Urszula Ślusarska, Małgorzata Małyszek, Natalia Góźdź, Adrian Zieliński i jak zwykle niezawodny Szymon Kosz. Oprócz wdzięczności małych pacjentów i satysfakcji z ważnej pracy, wolontariusze otrzymali kupony na pizzę od Kozaka i Halo Pizzy. W piątek w Szkole Podstawowej nr 11 Anna Wyczyńska z gronem nauczycieli i uczniów tradycyjnie zorganizowała barwną i głośną imprezę, która przyniosła prawie 4,5 tys. zł.

Z inicjatywy Emilki Orłowskiej po raz trzeci odbył się też koncert Gramy bo lubimy w Państwowej Szkole Muzycznej. Udział wzięli w nim obecni i byli uczniowie oraz nauczyciele szkoły. Wstęp i licytacje przyniosły 4 tys. zł. W sobotę rano odbył się turniej squash, zorganizowany przez Chełmską Ligę Squasha, której przewodniczy Dariusz Wojciechowski. Zawodnicy uzbierali ponad tysiąc złotych. Wieczorem w kawiarni Decaffencja odbył się koncert Folk WOŚP. Przed publicznością wystąpili znani i lubiani Bimber Boys, Cuda Wianki i Swojska Kapela.

„Bimbrownicy” zabrali publiczność w muzyczną podróż od Odessy do Dublina, Cuda Wianki zaprezentowali piękne piosenki polskie i ukraińskie, a Swojska Kapela folklor miejski i piosenki sprzed kilkudziesięciu lat. Wstęp i licytacje przyniosły prawie 1,5 tys. zł. Pierwszym niedzielnym orkiestrowym działaniem był 14. Samochodowy Super Sprint WOŚP zorganizowany przez Automobilklub Chełmski. Impreza odbyła się na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Wystartowało trzynastu kierowców, a najszybsi okazali się w kolejności: Sebastian Szady, Adam Krzyżanowski i Karol Krzyżanowski. Wszyscy jechali samochodami Subaru Impreza. Po raz czwarty odbył się Chełmski Bieg WOŚP.

Biegacze mieli do pokonania 5 kilometrów. Na mecie zameldowało się 166 zawodników, a najszybszym okazał się Konrad Koguciuk przed Damianem Doboszem i Marcinem Łobaczukiem. Najszybszą kobietą była Justyna Jagiełło. Główna impreza 28. Finału odbyła się na pl. Łuczkowskiego. Po raz drugi scena stanęła w głównym punkcie miasta. Głównym animatorem finałowej imprezy była Anna Wyczyńska. Jednak zanim na dobre rozpoczęły się koncerty, licznie zgromadzeni chełmianie mogli zobaczyć działania ratownicze na miejscu pozorowanego wypadku drogowego. Wzięli w nich udział strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Kamienia oraz ratownicy ze Stacji Ratownictwa Medycznego, a przebieg działań komentował Piotr Korkosz. Na scenie wystąpili młodzi tancerze: Karolina Staszak i Jan Huber.

Później pojawili się m.in. Gładki Żuraff, Bumelant, Adrian Makar, Emilka Orłowska, Eclectic Music, Magda Greber Czyżewska, Marysia Nowosad, Trap, Yaroo oraz Samaya. W pobliżu sceny była strefa gastronomiczna, z grochówką, bigosem, kiełbaskami i ciastami. Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator dachowania wystawiony przez chełmski WORD. Dzieci mogły odbyć przejażdżkę quadem, pomalować twarze lub zrobić sobie zdjęcie w fotobudce. Była loteria fantowa i liczne licytacje prowadzone przez dziennikarzy radiowych. Wśród publiczności można było dostrzec Jokera i inne ciekawe postaci. Dużym udogodnieniem był orkiestrowy terminal płatniczy, który miał dużo pracy.

Ostatnim akordem imprezy było „Światełko do nieba”, które w Chełmie miało formę spektaklu muzyki i ognia w wykonaniu grupy Astral. W finale ciekawego spektaklu na pl. Łuczkowskiego zapłonęło serduszko. Chełmski sztab już od czterech lat podczas „Światełka” nie używa fajerwerków, a tę modę przejmuje coraz więcej sztabów, w tym sztab główny w Warszawie. Chełmskie morsy wzięły udział w „II Chełmskim morsowaniu z serduchem i duchem Bieluchem”, które odbyło się nad zalewem w Żółtańcach. Morsom i foczkom kibicowała duża liczba publiczności. Były również inne atrakcje dla ciała i ducha. Sztab nr 600 Automobilklubu Chełmskiego serdecznie dziękuje współorganizatorom orkiestrowych działań: Młodzieżowemu Domowi Kultury, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, ChełmBiega, Chełmskim Morsom, Państwowej Szkole Muzycznej, Stacji Ratownictwa Medycznego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu, sklepowi Metro i SP11.

Wielkie podziękowania należą się również wolontariuszom oraz wykonawcom i publiczności. Słowa podziękowania należą się również sponsorom: pracownia złotnicza Błażej, szkoły jazdy Kursor, PZM i XXL, BH Meble, Gama Chełm, Merc Bus – Sylwester Palczewski, Box Plan – Lucjan Czuż, Stowarzyszenie WeRwA, Elektromet, RSP Zagroda, Super Optyk, Joy Fitness, Komp-El, Baza – Lech Budzyński, Buran – Sławomir Morys, Agencja Ubezpieczeniowa Iwony Szłapak, Świat Tortów, Brystol, Centrum Akumulatorów i Klimatyzacji, restauracje Champion, Galeria Smaku, Imbryk i Pstrągowo, Yamato Sushi, Spiżarnia, London Square, Tap Art Meble, GeoLogicznie, Auto Komis Podgórze, Kucyki Pysi, Parki Linowe Roztocza, Zakład Usługowy Tomasza Dywańskiego, Exoil, oraz wielu, wielu fundatorom różnych przedmiotów i usług na licytacje. Organizatorzy dziękują Piotrowi Morozowi za udostępnienie lokalu na sztab.

Orkiestra gra dalej

W tym roku mieszkańcy Chełma przekazali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wiele rozmaitych produktów i usług. Nie wszystkie udało się zlicytować podczas finałowego weekendu, dlatego chełmski sztab zorganizował ich licytację na profilu WOŚPchełm na Facebooku. Oferty kupna należy zgłaszać w komentarzach pod wybranymi fantami. Licytacja trwa do 26 stycznia do godz. 23:59. Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzenia „sklepiku”. (opr. sr)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here