Wózek został, kasa znikła

Jeśli zaraz po wystawieniu przedmiotu do sprzedaży na platformie Olx odezwie się przez komunikator WhatsApp pierwszy zainteresowany – niemalże możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. Dlatego warto być czujnym i pod żadnym pozorem nie klikać w otrzymane od nieznajomego linki do płatności, bo – jak kilka dni temu mieszkaniec gminy Ruda-Huta – stracimy pieniądze.

Oszuści bardzo szybko docierają do osób, które wystawiły na sprzedaż jakiś przedmiot na Olx i kontaktują się z nimi przez WhatsApp. Ofiara dostaje wiadomość – od na pozór miłej i uśmiechniętej osoby ze zdjęcia profilowego – z zapytaniem o stan sprzedawanej rzeczy. Potem następuje krótka wymiana zdań, po której oszust sugeruje wysyłkę towaru i zachęca do kliknięcia w przesłany link do transakcji internetowej.

Sprzedający ma wejść na wskazaną witrynę i podać dane, które wymusza strona, by odebrać pieniądze za sprzedawany towar. Ofiara bezmyślnie podaje wszystkie dane, również te dotyczące swojej karty płatniczej. Potem kontakt się urywa, a z rachunku ofiary znikają pieniądze. Tak też było tym razem.

– We wtorek do dyżurnego komendy zgłosił się 41-letni mieszkaniec gminy Ruda-Huta, który poinformował o oszustwie internetowym. Z jego relacji wynikało, że wystawił do sprzedaży dziecięcy wózek. W tej sprawie nawiązała z nim kontakt osoba, która chciała go kupić. Zaproponowała formę zapłaty z wykorzystaniem linku, w którym pokrzywdzony podał dane swojej karty płatniczej.

Po dokonaniu transakcji okazało się, że z jego konta wypłacone zostały dwa tysiące złotych – informuje kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy i apelują o zachowanie ostrożności przy tego typu transakcjach. Przede wszystkim nie logujmy się na internetowe konto w banku za pośrednictwem linku przekazanego nam przez nieznane osoby. Chrońmy dane z karty płatniczej i nie udostępniajmy innym kodów autoryzacyjnych do transakcji – przestrzega komisarz Czyż.

Zachowajmy ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Jeśli wystawiamy jakiś przedmiot na sprzedaż, podajmy kupującemu tylko swój numer rachunku, na który powinien wpłacić pieniądze. Nic ponadto. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here