Wózek został, kasa znikła

Jeśli zaraz po wystawieniu przedmiotu do sprzedaży na platformie Olx odezwie się przez komunikator WhatsApp pierwszy zainteresowany – niemalże możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. Dlatego warto być czujnym i pod żadnym pozorem nie klikać w otrzymane od nieznajomego linki do płatności, bo – jak kilka dni temu mieszkaniec gminy Ruda-Huta – stracimy pieniądze.

Oszuści bardzo szybko docierają do osób, które wystawiły na sprzedaż jakiś przedmiot na Olx i kontaktują się z nimi przez WhatsApp. Ofiara dostaje wiadomość – od na pozór miłej i uśmiechniętej osoby ze zdjęcia profilowego – z zapytaniem o stan sprzedawanej rzeczy. Potem następuje krótka wymiana zdań, po której oszust sugeruje wysyłkę towaru i zachęca do kliknięcia w przesłany link do transakcji internetowej.

Sprzedający ma wejść na wskazaną witrynę i podać dane, które wymusza strona, by odebrać pieniądze za sprzedawany towar. Ofiara bezmyślnie podaje wszystkie dane, również te dotyczące swojej karty płatniczej. Potem kontakt się urywa, a z rachunku ofiary znikają pieniądze. Tak też było tym razem.

– We wtorek do dyżurnego komendy zgłosił się 41-letni mieszkaniec gminy Ruda-Huta, który poinformował o oszustwie internetowym. Z jego relacji wynikało, że wystawił do sprzedaży dziecięcy wózek. W tej sprawie nawiązała z nim kontakt osoba, która chciała go kupić. Zaproponowała formę zapłaty z wykorzystaniem linku, w którym pokrzywdzony podał dane swojej karty płatniczej.

Po dokonaniu transakcji okazało się, że z jego konta wypłacone zostały dwa tysiące złotych – informuje kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy i apelują o zachowanie ostrożności przy tego typu transakcjach. Przede wszystkim nie logujmy się na internetowe konto w banku za pośrednictwem linku przekazanego nam przez nieznane osoby. Chrońmy dane z karty płatniczej i nie udostępniajmy innym kodów autoryzacyjnych do transakcji – przestrzega komisarz Czyż.

Zachowajmy ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Jeśli wystawiamy jakiś przedmiot na sprzedaż, podajmy kupującemu tylko swój numer rachunku, na który powinien wpłacić pieniądze. Nic ponadto. (pc)