Wpadli migranci i kurierzy

Pogranicznicy z Woli Uhruskiej zatrzymali w poniedziałek dwóch Syryjczyków, którzy nielegalnie przekroczyli graniczny Bug. Chwilę później w ich ręce wpadli kurierzy, którzy migrantów mieli przewieźć dalej, do Niemiec. Turek i Syryjczyk posługujący się niemieckimi dokumentami pobytu zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 8 lat więzienia.

W poniedziałek (9 października) funkcjonariusze SG z Placówki w Woli Uhruskiej podczas patrolowania granicy w okolicach miejscowości Bytyń zatrzymali dwóch nielegalnych migrantów. – Mężczyźni przepłynęli graniczny Bug i zmierzali w głąb terytorium naszego państwa – mówi ppor. Dariusz Sienicki z NOSG w Chełmie. – Zatrzymanymi okazali się obywatelami Syrii. Mężczyźni nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze wylegitymowali dwóch kolejnych mężczyzn, którzy przyjechali na miejsce zatrzymania Syryjczyków samochodem na niemieckich numerach rejestracyjnych. Okazało się, iż legitymowani mężczyźni to obywatel Syrii oraz Turcji, którzy legalnie przebywali na terytorium Niemiec. W okolice Woli Uhruskiej przyjechali po to, by odebrać i przewieźć Syryjczyków za naszą zachodnią granicę – dodaje Sienicki.
Migranci po przesłuchaniu zostali wydaleni na Ukrainę, zaś kurierzy, którzy mieli ich przetransportować do Niemiec, trafili do aresztu. – W ubiegłym tygodniu wszczęliśmy śledztwo przeciwko dwóch obcokrajowcom, którzy są podejrzani o zorganizowanie dwóm obywatelom Syrii nielegalnego przekroczenia granicy – mówi Mariusz Snopek, zastępca Prokuratora Rejonowego we Włodawie. – Podejrzani posługiwali się niemieckimi dokumentami pobytu. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy we Włodawie zastosował wobec nich tymczasowy areszt. Obecnie trwają czynności mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności tej sprawy. Podejrzanym grozi kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat – dodaje prokurator. (bm)