Wranglery dla pograniczników

Polska Straż Graniczna zakupiła 60 nowych Jeepów Wranglerów Sahara w wersji 2-drzwiowej przeznaczonych do działań prowadzonych na wschodniej ścianie Polski. Do Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie trafią cztery takie terenówki.

Do końca roku 60 nowych, specjalnie wyposażonych Wranglerów trafi do lokalnych oddziałów Straży Granicznej prowadzących działania w różnych częściach Polski. Samochody dla Straży Granicznej wyposażone są w mocny i dynamiczny, 2-litrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o moc 272 KM i momencie obrotowym 400 Nm, który współpracuje z 8-biegową, automatyczną przekładnią specjalnie skalibrowaną do możliwości Wranglera.

Układ napędowy zapewnia przyspieszenie 0-100 km/h w 7,3 sekundy, zaś prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 177 km/h. Układ współpracuje z systemem napędu 4×4 Full-Time Command-Trac, który obejmuje 2-biegową skrzynię rozdzielczą z przełożeniem reduktora 2,72:1 i cztery tryby pracy (plus tryb Neutral). Dodatkowo samochody dla Straży Granicznej są wyposażone w tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu Trac-Lok, który zwiększa trakcję na tylnych kołach podczas jazdy po śliskich, trudnych nawierzchniach, jak piasek, żwir, błoto, śnieg czy lód.

Każdy Wrangler ma certyfikat Trail Rated, co oznacza wzorcowe parametry terenowe: prześwit 26 cm, kąt najazdu 37,4°, kąt zjazdu 30,5°, kąt rampowy 26,2° oraz fabryczną głębokość brodzenia prawie 76 cm, dodatkowo zwiększoną w przypadku samochodów Straży Granicznej poprzez montaż snorkela. Wersja Sahara ma ponadto bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa, m.in. elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESC ze wspomaganiem hamowania awaryjnego BAS oraz systemem przeciwdziałającym wywróceniu się pojazdu ERM czy kamerę podglądu drogi cofania ParkView™ z dynamicznymi liniami siatki.

Zastosowane w nich innowacyjne rozwiązania techniczne wspomagają oraz informują kierowcę o aktualnych parametrach pojazdu i pokonywanego terenu. Zestaw wskaźników terenowych Off-Road Pages monitoruje w trakcie jazdy m.in. kąty wychyleń i parametry podzespołów. Samochody są też wyposażone w zaawansowane technologie, m.in. wszystkie światła i reflektory wykonane w technologii LED, system multimedialny Uconnect z 8,4-calowym ekranem dotykowym kompatybilny z Apple Car Play i Android Auto oraz gniazda USB i 12V z przodu i z tyłu pojazdu.

Zakup samochodów został sfinansowany z „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here